Oyuncaklar ne kadar güvenli?

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Oyuncaklar çeşitli şekillerde kazalara neden olabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Oyuncağın kendisindeki hatalar ve eksikliklerde kazalara sebebiyet verebiliyor.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 'Oyuncaklar Tüketici Rehberi'ni hazırladı. Rehberde oyuncakların neden olabildiği kazalar konusunda vatandaşlar uyarıldı. Buna göre, büyük çocuklara küçük kardeşlerinden kendi oyuncaklarını korumalarını öğretmek gerekiyor. Balonlar bile patladığı veya yırtıldığı zaman küçük çocuklar için yutulmak suretiyle boğulma tehlikesine sebep olabiliyor.

Ailelerin çocuklarına oyuncak alırken veya çocukları oyuncaklarla oynarken değişik risklerle karşılaşmamaları için bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor. Oyuncağın neden olacağı en ciddi kazalar küçük çocukların ağızlarına oyuncağı veya bir parçasını sokmaları ve bunun çocuğun boğazına kaçması şeklinde gerçekleşiyor. Çocuklar oyuncaklarıyla gözlerine ve kulaklarına da zarar verebiliyorlar.

Rehberde yer alan diğer bazı tehlikeler ve alınması gereken önlemler şöyle:

-Lego setler yaş grubuna uygun çocuk tarafından oynanırken evdeki ya da oyun ortamındaki küçük çocuk tarafından da kendisine uygun olmadığı ayrımını yapamayacağından oynanabilir ve küçük parçalar boğulmaya sebep olabilir.

-AAA işaretini taşıyan piller çocuklarda boğulma riskine sebep olabilir. AA işaretini taşıyanlar boğulma riskine sebep olmamaktadır.

-Oyuncakların taşınması için kullanılan çantalar ve torbalar oyuncak çıkarıldıktan sonra hemen imha edilmeli. Bu poşetler çocuğun yüzüne yapışınca nefes almasını önleyerek boğulma tehlikesi oluşturabilir.

-Uzun ipli kordonlu, kurdeleli oyuncaklar da çocuğun boynuna dolanarak nefes almasını engelleyebilirler.

-Oyuncakların keskin kenarları olmamalı.

-Genellikle çocuklar oyuncak bebekler için tasarlanmış puset ve bebek arabalarına oturmak veya tırmanmak isterler. Bu sırada pusetin çökmesi veya tutamağın inmesi ile çocuğu zarar gelebileceğinden oyun sırasında çocuğa dikkat edilmesi gerekir.

-Pervaneli ve fırlatılabilir oyuncaklarda çocukların gözleri tehlikeye maruz kalabilir. Sert ok, oyuncak helikopter veya bir mancınıktan atılan uçak çocuğun gözüne gelerek zarar verebilir.

-Tahta oyuncaklar keskinleşebilir veya yüzeyinde kıymıklar oluşabilir. Bu oyuncakların yüzeyleri zımparalanarak düzeltilmeli.

-Oyuncaklar kırıldığında kazalara sebep olabilecek sivri uçlar ve sivri noktalar çıkabilir, içinde teller olan yumuşak oyuncaklarda eğer bu teller açığa çıkarlarsa batmalara ve kesmelere sebep olacağından çocukların oynamasına izin verilmemeli.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious