Oyunuzu huzurla vereceksiniz

  • Giriş : 25.05.2007 / 09:33:00

İçişleri Bakanı Güneş, seçimin huzur içinde geçekleşeceğini işaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Güneş, ''Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu tür haince tuzakları, oyunları, dün bozmuştur. Bugün de bozmaktadır ve yarın da bozacak güç, kuvvet ve iradeye sahiptir'' dedi. ''Seçimlerin huzur ve güven ortamında gerçekleştirilmesi, milletin hür iradesinin fert olarak tecellisinin sağlanmasının devletin en başta gelen görevi'' olduğunu kaydeden Güneş, biri Emniyet Genel Müdürlüğünde, diğeri de Jandarma Genel Komutanlığında olmak üzere iki ''Seçim Harekat Merkezi'' oluşturulduğunu söyledi. Milletvekili genel seçiminin huzur ve güven içinde yapılmasının temini ve valiliklerce alınacak önlemlerin değerlendirildiği ''Seçim Güvenliği Bölge Toplantıları''nın ilki Diyarbakır'da yapıldı. İçişleri Bakanı Osman Güneş Başkanlığında Diyarbakır Class Otel'de gerçekleştirilen toplantıya, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Hakkari, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Batman ve Şırnak valileri, il jandarma komutanları, il emniyet müdürleri, İçişleri Bakanlığı üst düzey yetkilileri ile Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı yetkilileri katıldı. Bakan Güneş toplantı açılışında yaptığı konuşmada, Ankara'da yaşanan terör olayında 6 vatandaşın hayatını kaybettiğini, Şırnak'taki mayın patlamasında 6 askerin şehit olduğunu belirterek, şunları söyledi: ''Hepimiz biliyoruz ki iki olay da eli kanlı terör örgütlerinin gerçekleştirdiği ve doğrudan ülkemizin birliğine, beraberliğine yönelik hunharca saldırılardır. Hep söylediğimiz gibi, bu tür hain saldırılarla bir yere varılması mümkün değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bütün haince tuzakları, oyunları, dün bozmuştur, bugün de bozmaktadır ve yarın da bozacak güç, kuvvet ve iradeye sahiptir.''

-SEÇİM GÜVENLİĞİ-

Bakan Güneş, Türkiye'nin seçim atmosferine girdiğini de belirttiği konuşmasında, ''Seçimlerin huzur ve güven ortamında gerçekleştirilmesini, milletimizin hür iradesinin fert olarak tecellisini sağlamak devletin en başta gelen görevidir'' dedi. İçişleri Bakanlığının görev alanına giren bütün tedbirlerin alınması konusunda Bakanlık teşkilatının seferber olduğunu ifade eden Güneş, bu kapsamda amaçlarının siyasi partilerin ve adayların yasalar çerçevesinde herhangi bir baskı ve kısıtlamaya maruz kalmadan faaliyetlerini yürütmeleri ve vatandaşların, özgürce oy kullanmalarını sağlamak olduğunu bildirdi. Güneş, şöyle devam etti: ''Herkese eşit mesafede olacağız. Alacağımız her türlü önlemi, yasalara ve yasalara dayanarak verilen emirlere uygun bir şekilde alacağız. Aldığımız bu tedbirleri kararlıklıkla uygulayacağız. Genel görevimiz vatandaşlarımıza hiçbir rahatsızlık ve tedirginlik duymayacakları bir seçim süreci yaşatmaktır. Yasalar çerçevesinde olmak kaydıyla seçimi izlemek için ülkemize gelebilecek yabancı ülke temsilcilerine ve sivil toplum örgütlerine karşı, ülkemiz için olumsuz kanaatler uyandıracak davranışlara meydan vermeyecek Türk misafirperverliğinin gerektirdiği her türlü yardımda bulunulacaktır.'' İçişleri Bakanı Güneş, biri Emniyet Genel Müdürlüğünde, biri de Jandarma Genel Komutanlığında olmak üzere iki ''Seçim Harekat Merkezi'' oluşturulduğunu bildirdi. Bakan Güneş, bu arada bir gazetecinin ''Afganistan'daki bir El Kaide lideri, bir üyelerinin Türkiye üzerinden Irak'a geçmek isterken yakalandığını ve Amerikalılara teslim edildiğini ve şu anda Guantanamo'da olduğunu açıkladı bunun doğruluğu nedir?'' sorusunu şöyle cevaplandırdı: ''Konumuzla, bugünkü yapacağımız toplantıyla ilgisi olmayan bir soru. Ama sorduğunuz soru çerçevesinde cevap veriyorum; İfade ettiğiniz şekilde bizim elimizde, bizim kayıtlarımızda böyle bir bilgi, böyle bir belge bulunmamaktadır.'' Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

İçişleri Bakanı Osman Güneş, ''hain saldırılarla bir yere varılmasının mümkün olmadığını'' belirterek, ''Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu tür haince tuzakları, oyunları, dün bozmuştur. bugün de bozmaktadır ve yarın da bozacak güç, kuvvet ve iradeye sahiptir'' dedi.

''Seçimlerin huzur ve güven ortamında gerçekleştirilmesi, milletin hür iradesinin fert olarak tecellisinin sağlanmasının devletin en başta gelen görevi'' olduğunu kaydeden Güneş, biri Emniyet Genel Müdürlüğünde, diğeri de Jandarma Genel Komutanlığında olmak üzere iki ''Seçim Harekat Merkezi'' oluşturulduğunu söyledi.

Milletvekili genel seçiminin huzur ve güven içinde yapılmasının temini ve valiliklerce alınacak önlemlerin değerlendirildiği ''Seçim Güvenliği Bölge Toplantıları''nın ilki Diyarbakır'da yapıldı.

İçişleri Bakanı Osman Güneş Başkanlığında Diyarbakır Class Otel'de gerçekleştirilen toplantıya, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Hakkari, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Batman ve Şırnak valileri, il jandarma komutanları, il emniyet müdürleri, İçişleri Bakanlığı üst düzey yetkilileri ile Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı yetkilileri katıldı.

Bakan Güneş toplantı açılışında yaptığı konuşmada, Ankara'da yaşanan terör olayında 6 vatandaşın hayatını kaybettiğini, Şırnak'taki mayın patlamasında 6 askerin şehit olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Hepimiz biliyoruz ki iki olay da eli kanlı terör örgütlerinin gerçekleştirdiği ve doğrudan ülkemizin birliğine, beraberliğine yönelik hunharca saldırılardır. Hep söylediğimiz gibi, bu tür hain saldırılarla bir yere varılması mümkün değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bütün haince tuzakları, oyunları, dün bozmuştur, bugün de bozmaktadır ve yarın da bozacak güç, kuvvet ve iradeye sahiptir.''

-SEÇİM GÜVENLİĞİ-

Bakan Güneş, Türkiye'nin seçim atmosferine girdiğini de belirttiği konuşmasında, ''Seçimlerin huzur ve güven ortamında gerçekleştirilmesini, milletimizin hür iradesinin fert olarak tecellisini sağlamak devletin en başta gelen görevidir'' dedi.

İçişleri Bakanlığının görev alanına giren bütün tedbirlerin alınması konusunda Bakanlık teşkilatının seferber olduğunu ifade eden Güneş, bu kapsamda amaçlarının siyasi partilerin ve adayların yasalar çerçevesinde herhangi bir baskı ve kısıtlamaya maruz kalmadan faaliyetlerini yürütmeleri ve vatandaşların, özgürce oy kullanmalarını sağlamak olduğunu bildirdi.

Güneş, şöyle devam etti:

''Herkese eşit mesafede olacağız. Alacağımız her türlü önlemi, yasalara ve yasalara dayanarak verilen emirlere uygun bir şekilde alacağız. Aldığımız bu tedbirleri kararlıklıkla uygulayacağız. Genel görevimiz vatandaşlarımıza hiçbir rahatsızlık ve tedirginlik duymayacakları bir seçim süreci yaşatmaktır. Yasalar çerçevesinde olmak kaydıyla seçimi izlemek için ülkemize gelebilecek yabancı ülke temsilcilerine ve sivil toplum örgütlerine karşı, ülkemiz için olumsuz kanaatler uyandıracak davranışlara meydan vermeyecek Türk misafirperverliğinin gerektirdiği her türlü yardımda bulunulacaktır.''

İçişleri Bakanı Güneş, biri Emniyet Genel Müdürlüğünde, biri de Jandarma Genel Komutanlığında olmak üzere iki ''Seçim Harekat Merkezi'' oluşturulduğunu bildirdi.

Bakan Güneş, bu arada bir gazetecinin ''Afganistan'daki bir El Kaide lideri, bir üyelerinin Türkiye üzerinden Irak'a geçmek isterken yakalandığını ve Amerikalılara teslim edildiğini ve şu anda Guantanamo'da olduğunu açıkladı bunun doğruluğu nedir?'' sorusunu şöyle cevaplandırdı:

''Konumuzla, bugünkü yapacağımız toplantıyla ilgisi olmayan bir soru. Ama sorduğunuz soru çerçevesinde cevap veriyorum; İfade ettiğiniz şekilde bizim elimizde, bizim kayıtlarımızda böyle bir bilgi, böyle bir belge bulunmamaktadır.''

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious