Öz kaynakları ile 5 yıldızlı yatrım yaptı

Öz kaynakları ile 5 yıldızlı yatrım yaptı.13655
  • Giriş : 18.10.2008 / 23:18:00

Manisa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Sami Karakoç, 2008 yılının hastane için yatırım yılı olduğunu, yıl başından bu yana öz kaynaklarla 2.5 milyon YTL'lik yatırımın gerçekleştirildiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dr. Karakoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bahçeden genel sisteme kadar çok şeyi değiştirdiklerini, bu şekilde büyük kazanımlar elde ettiklerini belirterek, yıl içinde gerçekleşen en önemli yatırımın hastane bahçesine inşa edilen ek bina ve burada organize edilen depolar ile mutfak olduğunu söyledi.
Başhekim Dr. Karakoç, şunları kaydetti:

''Ek binanın alt katına 650 metrekarelik çağın şartlarına uygun kuru gıda ve soğuk hava depolarını, onun üzerine Manisa'nın en güzel mutfağını yaptırdık. Hastanecilik, aynı zamanda önemli bir otelcilik işletmesidir. 350 yataklı bir kurumun başındayız. Depo ve mutfağımız, Avrupa standartlarında yapıldı. Alınan gıda malzemelerini uzun süre muhafaza edebileceğimiz depolarımızın olması sayesinde ekonomik açıdan da kar etmiş oluyoruz. Mutfağımız, 5 yıldızlı otelin mutfağına eşdeğer olarak dizayn edildi. Burada pişen yemekler, özel taşıma kaplarıyla hastalarımızın odalarına kadar taşınıyor. Yemekhanemiz, restoran gibi hizmet verecek duruma getirildi.''

720 çalışanı ve 350 yatan hastasının yanında refakatçilerle birlikte binin üzerine çıktıklarını, 1100 kişilik yemek hazırlandığını bildiren Dr. Karakoç, personel ve hastaların durumdan çok memnun olduğunu dile getirdi.

Yeni yapılan ek binadaki depo ve mutfak üzerine idari bölümlerinin tamamının taşındığını, şehirdeki bütün kuruluşların da yararlanabileceği 60 kişilik konferans salonunun da hizmete hazır olduğunu bildiren Dr. Karakoç, eski binada mutfak, yemekhane ve idari bölümlerden boşalan yerlerin büyük bölümünün hasta odasına dönüştürüldüğünü, bu şekilde yatak kapasitesinin artırıldığını, günlük ortalama 2 bin poliklinik hastasına hizmet verildiğini kaydetti.

İdari bölümün yeni binaya taşınmasıyla boşalan yerde hayırserveler tarafından dizayn edilen 24 yataklı Hematoloji Servisinin de 15 gün önce hizmete girdiğini ifade eden Dr. Karakoç, servisteki 15 odanın tamamında klima, buzdolabı ve TV'nin bulunduğunu belirtti.

-6 AYDIR AÇILAMAYAN YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ-

Dr. Karakoç, yapımı büyük ölçüde tamamlanan 12 kişilik Yoğun Bakım Ünitesinin, ihale ve ardından solunum cihazı alımı ve personel yetersizliği kaynaklı sorunlar nedeniyle hizmete açılmasında 6 ay gecikme yaşandığını, ancak 150 bin YTL'lik yatırım gerektiren cihazların alındığını, Sağlık Bakanlığı tarafından da gerekli personelin atandığını kaydetti.

Bu ay sonuna kadar hizmete girmesi planlanan Yoğun Bakım Ünitesinde oluşturdukları altyapı sayesinde 12 yatak kapasitesinin olağanüstü durumlarda 36'ya kadar çıkabileceğini bildiren Dr. Karakoç, ''Ünitemiz, iddia ediyoruz ki ülkemizin en modern yoğun bakım ünitelerinden birisi olacak'' dedi.

2008'in ciddi bir yatırım yılı olduğunu, öz kaynaklardan 2.5 milyon YTL'lik yatırım yapıldığını bildiren Dr. Karakoç, gelecek yılın hedeflerini şöyle açıkladı:

''Modern bir hastane olma yolunda kalan eksikliklerimizi tamamlayacağız. Sistemimizi daha da geliştireceğiz. Bu hastane önümüzdeki 1 ya da 2 yıllık dönemde onkoloji servisine de kavuşacaktır. Yani bu, Kanser Araştırma ve Tedavi Merkezinin hastanemiz bünyesinde faaliyet verir duruma gelmesi demektir. Bu merkezin açılmasının tutarı 3 milyon dolar civarındadır. Şu an dersimizi çalışıyoruz, altyapıyı oluşturuyoruz. Bütün bunlar için 20 kişilik bir ekip, yoğun şekilde çalışmasını sürdürmektedir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*