'Öz kıza 24 yıl tecavüz' haberi tüm dünyayı şok etti

  • Giriş : 29.04.2008 / 15:00:00
  • Güncelleme : 29.04.2008 / 14:59:50

Öz kızına 24 yıl boyunca tecavüz eden Joseph Flitz’in (73) ifadesindeki akıl almaz detaylar dünyayı şoke etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Babasının tecavüzlerinden altı çocuk doğuran Elizabeth (42) psikiyatri kliniğine yatırıldı.

18 yaşında kilitledi

Avusturya’da Joseph Fritzl isimli adam, öz kızı Elizabeth’e 11 yaşındayken tecavüz etmeye başladı. Kızı 18 yaşına geldiğinde de bayıltarak evin bodrumunda kurduğu özel odaya kilitledi. Daha sonra karısıyla birlikte haftalarca televizyona çıkıp kızlarının bulunması için yardım istedi.

Zorla mektup yazdırdı

Aramalar Elizabeth’den gelen “Evden kaçtım, lütfen beni aramayın” diyen bir mektupla askıya alındı. Oysa Joseph mektubu kızına zorla yazdırmıştı. Her şeyden habersiz karısı Rosemarie ise kızının geri gelmeyeceğini kabullenerek yaşamaya başladı. Tüm bunlar olduğunda tarih 1984 yılıydı...

Interpol’ün listesinde

Aradan geçen yıllar içinde eve Elizabeth’in yazdığı birkaç mektup daha geldi. Bunlardan birinde “Burada çocuk büyütemem. Eğitim yasak” yazıyordu. Polis bunu kızın bir tarikat tarafından alıkonulduğu şeklinde yorumladı. Elizabeth bulunduğunda hâlâ Interpol’ün arananlar listesindeydi.

Kızı hastanelik oldu

Olaylar Elizabeth ile birlikte yer altında tutulan kızı Kristen’in (19) hastalanmasıyla ortaya çıktı. Kristen ensest ilişkiden doğduğu için ciddi bir hastalık geçirdi. Baba Joseph hastalığın ciddiyetini anlayınca onu hastane kapısına bıraktı. Ancak doktorlar şüphelenince durumu polise haber verdiler.
Elizabeth aç bulundu

Bu sırada Joseph de Kristen’in ölüm tehlikesi olduğunu anlayıp kızı Elizabeth’i yer altından çıkardı. Karısına da “Bak kızımız bunca yıldan sonra geri dönmüş” dedi. Elizabeth’in açlıktan saçları dökülmüştü, ne olup bittiğini anlayacak durumda değildi. Ama polis olayı çözerek Joseph’i tutukladı.

Baba suçunu itiraf etti

ElIzabeth psikolog gözetiminde sorguya alındı. Operasyonu yöneten polis müdürüne göre başta dalgın ve sessiz olan Elizabeth polisler “Babanın bir daha sana ya da çocuklarına yaklaşmasına izin vermeyeceğiz” diye söz verince 24 yılda yaşadıklarını tek tek anlattı. Joseph de suçunu itiraf etti.

Kliniğe yatırıldılar

Her şeyden habersiz olan anne Rosemarie kaçırıldığını zannettiği kızının, 42 yaşına kadar babasının tutsağı olarak aynı evin altında yaşadığını, üstelik onun çocuklarını doğurduğunu öğrendiğinde kahroldu. Rosemarie, Elizabeth ve evdeki çocuklar bir klinikte psikolojik tedavi altına alındı.

Avusturya şokta

Avusturya ise gelişmeler karşısında şoke oldu. Ülkenin tüm büyük gazeteleri “Bize neler oluyor” ya da “Bu ülkede bir sorun var. Şimdi bunu nasıl çözeceğimizi düşünmeliyiz” yorumlarını yaptı. İçişleri Bakanı Guenter Platter de “Tarif edilemeyecek kadar korkunç bir olay yaşıyoruz” dedi.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious