Öz ve Gülaltay İstanbul Adliyesi'ne getirildi

Öz ve Gülaltay İstanbul Adliyesi'ne getirildi.13753
  • Giriş : 20.03.2008 / 13:57:00

''Susurluk davası'' hükümlülerinden Yaşar Öz ile eski İHD Genel Başkanı Akın Birdal'a silahlı saldırı davasında yargılanarak ceza alan Semih Tufan Gülaltay, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tutuklu bulundukları Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nden jandarma nezaretinde adliyeye getirilen Öz ve Gülaltay, daha sonra savcılık katına çıkartıldı.

Öz ve Gülaltay'ın, Ümraniye'de bir gecekonduda el bombaları ve patlayıcıların ele geçirilmesi sonrası ortaya çıkartıldığı bildirilen ''Ergenekon terör örgütü'' ile ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'e ifade vermeleri bekleniyor.

''Susurluk davası'' kapsamında yargılanarak 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan Yaşar Öz, bir süre önce çıkar amaçlı bir suç örgütüne yönelik düzenlenen ''Rulet'' adlı operasyon kapsamında tutuklanmış ve hakkında İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ''suç işlemek için örgüt kurmak'', ''nitelikli yağma'', ''yağmaya teşebbüs'', ''kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak'', ''hakaret'', ''yağmaya azmettirmek'', ''kumar oynatmak'', ''kasten adam yaralamak'', ''kasten adam öldürmeye teşebbüse azmettirmek'', ''resmi belgede sahtecilik'', ''şantaj'' ve ''Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet etmek'' suçlarından 145 ile 264,5 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Eski İHD Genel Başkanı Akın Birdal'a saldırı davasında yargılanarak ceza alan Semih Tufan Gülaltay hakkında da başka bir suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyon kapsamında diğer 31 sanıkla birlikte dava açılmıştı.

Gülaltay'ın, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinde süren bu dava kapsamında ''suç işlemek için örgüt kurmak'', 6 kez uygulanmak üzere ''gasp'', 3 kez uygulanmak üzere ''tehdit'' ve Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet suçlarından 42 ile 76,5 yıl arasında hapisle cezalandırılması isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious