Özak: Bolu Tüneli'nde sorun yok

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Bolu Dağı Tüneli ilgili eksikliklerin bulunduğu yönündeki değerlendirmelere katılmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelişinde, gazetecilerin İtalyan Astaldi firmasının tünelin açılışıyla ilgili uyarılarına ilişkin sorularını yanıtladı.

Bolu Dağı Tünelinin İstanbul Ankara istikametinin açılışıyla ilgili hiçbir engelin bulunmadığını ifade eden Özak, konuyu iyi niyetle inceleyen gazetelerin gayet iyi haberler verdiğini söyledi.

Özak, 23 Ocakta İtalya Başbakanı Romano Prodi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir bölümünü açtığı tünelin tamamının, 2 bin 952 metre çift tüplü, 4 viyadük ile toplam 26 kilometre yoldan oluştuğunu hatırlattı.

"Tünelde hiçbir kaza olmadı, tünel katiyen kapanmamıştır" diyen Özak, sürücülerin trafik kurallarına uymaması durumunda kapanabileceğini vurguladı.

Özak, açılışından itibaren yolun makaslama yapan TIR yüzünden 2 kez kapandığını, ekiplerin acil müdahalesiyle yolun bir saatte yeniden trafiğe açıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Açılan yol ve tünelin, yangın ve elektromekanik sistemleriyle ilgili hiçbir sorun yok. Astaldi firması tabii ki işin tamamı bitmediği için hukuki olarak bu yazıları yazabilir ancak, gerek güvenlik, gerekse elektromekanik sistem açısından tünelde hiçbir eksiklik bulunmuyor. Ama müteahhidin yazışmalarına bizde hukuki altyapı içerisinde cevaplar veriyoruz.

Gazetelerde tünelin kapandığı yolunda haberler var. Katiyen tünel kapanmamıştır. Hatalı kullanım nedeniyle trafikte yine tıkanıklık olur. İçişleri Bakanlığına müracaat ettik, özellikle trafik kurallarına uyulmasını istedik.

Konuyla ilgili toplantı yapacağız."


Gazetelerde, buz çözücü sistemlerle ilgili yanlış haberlerin yer aldığını, bu haberlerde "Karayolları hatasını kabul etti" denildiğini ifade eden Bakan Özak, Karayolları ekiplerinin Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi, burada da buzla mücadele ettiğini anlattı.

Özak, Bolu Dağı Tüneli ve viyadüklerinde dünyada kullanılan en son teknolojiyi kullanmak istediklerini belirterek, "Viyadüklere otomatik sensör sistemi, projeye ilave olarak yapılacak. Bu sistem projeye dahil değildi" dedi.

Tünelin açılmasıyla trafiğin yüzde 90 burada yoğunlaştığını, vatandaşların memnun olduğunu dile getiren Özak, tünelin açılmasıyla güvenlik ve tasarruf sağlandığını bildirdi.

Özak, tünelin Ankara-İstanbul bölümünün, viyadüklerdeki izolasyon ve yoldaki aşınma tabakasıyla ilgili eksikliklerin giderilmesi amacıyla açılmadığını kaydetti.

Faruk Özak, Karayolları Genel Müdürü’nün bugün saat 15.00’te, Bolu’da tünelle ilgili basın toplantısı yapacağını da bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious