Özak ile Yazıcıoğlu cami açılışına katıldı

Özak ile Yazıcıoğlu cami açılışına katıldı.16257
  • Giriş : 07.10.2007 / 15:21:00

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak ile Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Ukrayna'nın sanayi şehri Mariupol'de bir cami ve İslam kültür merkezinin açılışını mehter marşları eşliğinde gerçekleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk işadamlarının Azak Denizi kıyısındaki bu önemli şehirde yaptırdığı, "Kanuni Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan" isimli İslam Kültür Merkezi ve Camisi, Ramazan ayının eşsiz atmosferinde açıldı.

Bakan Özak ve BBP lideri Yazıcıoğlu'nun yanı sıra, törene katılmak için eski Orman Bakanı Osman Pepe, milletvekilleri, belediye başkanları, işadamları ve Trabzon Belediyesi Mehter Takımı'ndan oluşan 150 kişilik kalabalık bir heyet geldi.

Üst düzey yetkililerin yanı sıra çoğunluğu İstanbul, Trabzon ve Erzurumlu işadamlarından oluşan kalabalık heyeti Mariupol havalimanında, Türkiye'nin Ukrayna Büyükelçisi Erdoğan İşcan, Mariupol Belediye Başkanı Yuriy Hotlubey ve camiyi yapımına emeği geçen Türk işadamları karşıladı.

Misafirleri karşılamaya gelen "AH 3453 AK" plakalı aracın, heyetteki bazı kişilerce "AH, AK Parti AH" gibi esprili bir şekilde yorumlanmasına, eski Orman Bakanı Osman Pepe müdahale etti. Pepe söz konusu aracın heyette bulunan AK Partili Derince Belediyesi Başkanı Ali Haydar (AH) Bulut'u karşılamak için geldiğini belirterek plaka olayına son noktayı koydu.

Açılış merasimi için camiye geçen heyet, Ukraynalı Müslümanlar ile buluştu. Kalabalığın hep bir ağızdan 'âmin' dediği hayır dualarının ardından caminin kurdelesi, Bakan Özak, Pepe, Yazıcıoğlu ve camiyi yaptıran işadamı Salih Cihan tarafından kesildi. Trabzon Belediyesi Mehter Takımı'nın çaldığı marşlar cami açılışı için bir araya gelen yüzlerce Ukraynalı Müslümanın duygulu anlar yaşamasına neden oldu.

Bakan Özak, iş adamı Salih Cihan'ın Kanuni Sultan Süleyman'ın yüzünü güldürdüğünü belirterek, "Cihan, Trabzon'da doğan ve dünyaya hükmeden Kanuni Sultan Süleyman'ın doğduğu topraklardan, Akçaabat'tan çıkmıştır. Ecdadın vakıf medeniyetini yurt dışında devam ettirmesinden dolayı çok mutluyum" dedi.

Radikal terörizm için gerekli panzehirin İslam hoşgörüsü olduğunu vurgulayan Özak, "Medeniyetler çatışmasının tartışıldığı, radikalizm ve terörizmin tehdit olduğu bir çağda insanlığın ihtiyaç duyduğu yegane yol İslam'ın bizlere sunduğu hoşgörüdür. Bu kültür merkezi sadece Müslümanlara değil tüm insanlığa hizmet ederek hayırlı bir müessese olacaktır" diye konuştu.

Konuşmasının başında, insanların inançlarına, dinlerinin yaşanmasına karşı gösterdiği müsamahadan dolayı Ukrayna devleti, hükümeti ve yerel yöneticilere teşekkür eden Osman Pepe, dünyadaki 6 milyar insanın en çok ihtiyaç duyduğu şeyin, birbirine ve farklılıklara tahammül etmekle birlikte insanların inançlarını yaşamasına ve öğretmesine saygı duymak olduğunu söyledi.

Bir asır sonra ilk kez bir cami açılışı için erken saatlerde yollara düşen Ukraynalı Müslümanlar, İslam din ve kültürünü öğrenebilecekleri bir merkeze, camiye ve ezana kavuşmanın heyecanını yaşadı. 47 milyon nüfuslu Ukrayna'da bulunan çeşitli etnik kökenlerden 2 milyon Müslüman'ın yaklaşık 200 bin kadarı Mariupol bölgesinde yaşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious