Özak: Karadeniz'e ak gerdanlık takıldı

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, ''Karadeniz'e ak gerdanlık takılmıştır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Karadeniz Sahil Yolu'nun açılış törenindeki konuşmasında, Karadeniz Sahil Yolu'nun yapımıyla ilgili gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Yolun yapımına 1987 yılında başlandığını anlatan Özak, 1987 yılında yapılan ilk ihalenin ardından çalışmaların 2004 yılından itibaren hız kazandığını söyledi.

2002 yılına kadar yüzde 40'ı tamamlanan yolun, geri kalan bölümünün 2002 yılından itibaren tamamlandığını bildiren Özak, 2 gidiş, 2 geliş olmak üzere 4 şeritli güzergahın kent girişlerinde 3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere projelendirildiğini anlattı.

Projede çok sayıda köprü, viyadük ve tünel bulunduğunu belirten Özak, bunlarla ilgili bilgi verdi.

Yolun Samsun'dan Sarp sınır kapısına kadar uzanan bölgede 6 il ve 63 ilçe ile 9 liman, 2 hava alanı ve sahil boyunca kesintisiz devam eden sayısız küçük yerleşim birimine hizmet vereceğini bildiren Özak, yolun ülke ekonomisine yılda 600 milyon YTL katkı sağlayacağını söyledi.

Yolun Karadeniz halkına ve Türkiye'ye ulaşımda rahat bir nefes aldıracağını, aynı zamanda kazaların da büyük ölçüde azalacağını kaydeden Özak, ''Bu yolun yapımıyla birlikte Karadeniz rahatlamış ve Karadeniz'e ak gerdanlık takılmıştır'' dedi.

Özak, Başbakan Erdoğan'ın yolun yapımı ile özellikle ilgilendiğini ve bugüne kadar bölgede 4 kez yolla ilgili incelemelerde bulunduğunu da söyledi.

Bakan Özak, Doğu Karadeniz bölgesindeki trafiğin omurgası olan sahil yolunun Samsun-Çorum-Ankara güzergahlarıyla Türkiye'nin ana ulaşım noktalarına bağlanarak ülke içi ulaşımı sağlamasının yanı sıra Kafkasya ve Türk cumhuriyetlerine bağlantı açısından da önemli bir güzergah olduğunu da vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious