Özak: Mustafa Taşar 8'de 8 hatalı

  • Giriş : 10.01.2007 / 00:00:00

Faruk Özak, eski bakan Mustafa Taşar’ın hayatını kaybettiği kazada Karayollarının bir hatasının bulunmadığını belirterek, "Bunu raporlar kanıtlıyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Nevzat Pakdil’in başkanlığında saat 14.00’te toplandı.
Afyonkarahisar ve çevresinde meydana gelen kazalara ilişkin gündemdışı söz alan CHP Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ünlütepe, Kurban Bayramı süresince meydana gelen kazalarda, partisinin Konya Milletvekili Nezir Büyükcengiz ve eski bakan Mustafa Taşar’ın da aralarında bulunduğu 70’e yakın kişinin hayatını kaybettiği söyledi. Ünlütepe, kazalarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diledi.
Afyonkarahisar’da bulunan yol ağının 750 kilometrelik kısmının Konya Karayolları 13. Bölge Müdürlüğüne, 280 kilometresinin de Antalya 13. Bölge Müdürlüğüne bağlı olduğunu belirten Ünlütepe, kentteki bölge müdürlüğünün, siyasi nedenlerle kaldırıldığını savundu.
Ünlütepe, "Afyonkarahisar, yedi kocalı Hürmüz durumundan kurtarılmalıdır.
Afyon’daki Karayolları bölge müdürlüğü ya yeniden açılmalı ya da bir ile bağlanmalıdır" diye konuştu.
Afyonkarahisar çevre yolunun yapımına 1993 yılında başlandığını ve şu ana kadar yüzde 50’sinin tamamlandığını da anlatan Ünlütepe, yolun tamamlanması için yeterli ödenek ayrılmamasını eleştirdi.
Ünlütepe, mevcut ödeneklerle yolun en erken 50 yılda tamamlanacağını ileri sürerek, "Bu demek oluyor ki 50 yıl daha bu tür kazalarla karşı karşıya kalacağız" dedi.
Daha önceki Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen’in, Afyon’da çıkan bir gazeteye yol için "Ölüm değil bürokrasi virajı" dediğini belirten Ünlütepe, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak’a, "Buradaki kazalarda sizin hiç mi kusurunuz yok" diye sordu.

"TAŞAR, 8’DE 8 HATALI"
Ünlütepe’ye yanıt veren Bakan Özak da kendileri için köylü Ahmet Efendi ile Bakan Taşar’ın aynı değerde olduğunu söyledi.
Ünlütepe’nin bir milletvekili olduğunu, ama kendilerini hem hakim, hem de savcı gibi suçlu ilan ettiğini belirten Özak, "Raporlar burada. Üzülerek söylüyorum, Mustafa Taşar, 8’de 8 hatalıdır. Karayolları olarak delilsiz iftiralara karşı kendimizi korumaya mecburuz" diye konuştu.
Afyonkarahisar çevre yolu bitmediği için kazaların yaşandığı yönündeki eleştirilere de yanıt veren Özak, Mustafa Taşar’ın hayatını kaybettiği kazanın, çevre yolunun tamamlanan kısmında meydana geldiğini söyledi.
Kazanın olduğu yerin bir kavşak olduğunu, "ölüm virajı" olmadığını belirten Özak, buraya girişte yol üzerinde 50 kilometrelik hız uyarısının, 400 metre geriden başlatıldığını bildirdi.
"Buraya 100 kilometreyle girerseniz kaza olabilir. Karayollarının hatası olabilir ama bu kazada hatası yoktur. Bunu raporlar kanıtlamaktadır" diyen Özak, bariyerlerin de kaza sonucu yıkıldığını anlattı.

"KARA NOKTALARI 608’DEN 41’E İNDİRDİK"
Türkiye’de 2000 yılında 608 "kara" nokta bulunduğunu, bu sayıyı 2006 yılında 41’e indirdiklerini ifade eden Özak, "Afyon’da, kaza kara noktası yok" dedi.
Özak, Afyon’da 554 kilometresi devlet yolu, 482’si de il yolu olmak üzere toplam 1036 kilometre yol ağı bulunduğunu, bunun 930 kilometresinin, satıh kaplama olduğunu kaydetti.
Karayolları Genel Müdürlüğünün bölgede yaptığı çalışmaları da anlatan Özak, bu bölgedeki kazaların, genelde aşırı hızdan kaynaklandığını söyledi.
Özak, Mustafa Taşar’ın yaşamını yitirdiği Afyonkarahisar-Ankara kavşağının, Karayolları Genel Müdürlüğünün yatırım programında olduğunu belirterek, yüzde 67 fiziki gerçekleşmesi sağlanmış olan bu yolun bitirilmesi için talimat verdiğini, yolu kısa sürede bitireceklerini bildirdi.

"YOL KONUSUNDA REKOR KIRDIK"
Yol konusunda Cumhuriyet tarihinde rekor kırdıklarını ifade eden Özak, duble yol yapılması sonucu kazaların arttığı yönündeki eleştirilerin de doğru olmadığını bildirdi. Özak, duble yollarla, kafa kafaya çarpışmaların ortadan kaldırıldığını, ölümlerde yüzde 42 azalma kaydedildiğini dile getirdi.

ÇÖMEZ: "KANDİL DAĞI’NA GİDEN YOLLAR KESİLMELİ"
AK Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez de Irak’ın kuzeyindeki gelişmelerle ilgili gündem dışı söz aldı.
Konuşmasına, Bağdat’taki uçak kazasında hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek başlayan Çömez, ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesinin, bölgeye kan, gözyaşı ve sefalet getirdiğini söyledi.
Irak’ta yaşanan süreci anlatan Çömez, Kerkük’ün demografik yapısının değiştirildiğini, 2007 yılında yapılması öngörülen referandumun sonucunun da şimdiden belli olduğunu söyledi.
Irak’ın kuzeyinin, Türkiye’nin bütünlüğünü tehdit eder hale geldiğini ifade eden Çömez, terörle mücadele için getirilen koordinatörlük sistemini eleştirdi.
Çömez, bölgede yapılması gerekenin belli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Yapılması gereken; Kandil Dağı’na giden yollar kesilmeli, PKK’nın gözetleme kuleleri iptal edilmeli, para kaynakları kurutulmalı, dünya medyasının önünde boy gösteren ve açıklamalar yapan çete başları tüm taleplere rağmen hala iade edilmedi, bunların iadesi derhal sağlanmalı. Örgütün elemanları, KYB ve KDP ofislerinden destek alıyor. Bunların önüne geçilmeli. Barzani ve Talabani’nin bölücü örgütle temasları mutlaka kesilmeli." AK Parti Karaman Milletvekili Yüksel Çavuşoğlu da son zamanlarda gelişen Türkiye-Suriye ilişkileri konusunda gündem dışı söz aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious