Özak: Türkiye sağlıkta çağ atladı

Özak: Türkiye sağlıkta çağ atladı.13712
  • Giriş : 20.05.2009 / 17:21:00

Devlet Bakanı Özak, Türkiye'nin sağlıkta çağ atladığını ve anne karnından 90 yaşına kadar herkesin sağlık sistemi içine girdiğini belirterek, ''Türkiye'de 6 yılda yaklaşık 8 milyar liralık yatırım yapıldı'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Trabzon'daki Yavuz Selim Kemik Hastalıkları ve Rehabilitasyon Hastanesinin ameliyathane ve görüntüleme merkezinin açılış törenine katıldı.

Burada yaptığı konuşmada Özak, Atatürk'ün, ''Beni Türk hekimlerine emanet edin'' sözünü anımsatarak, artık yurt dışından, özellikle gözle, dişle ve by-pass ile ilgili hastaların Türkiye'ye geldiğini söyledi.

Özak, sağlık alanında Ankara ile İstanbul'un dışında Trabzon'un da bir sağlık merkezi haline geldiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Gerçekten Trabzon bir sağlık merkezi oldu. Şimdi buraya Rusya'dan, Ukrayna'dan, Kafkaslardan, İran'dan, Irak'tan hasta getirme hedefinde olmalıyız. Trabzon'a buralardan hasta gelir mi? Gelir. Bunun için konaklama, güvenlik, sağlık sistemi gibi altyapımız hazır. O halde bunun arayışında olmamız lazım. Yani sağlık turizmini de Trabzon şehrinin artık konuşması gerekiyor''

-''TÜRKİYE SAĞLIK ALANINDA ÇAĞ ATLADI''-

Türkiye'de sağlık alanındaki yatırımlara değinen Bakan Özak, ''Türkiye gerçekten sağlıkta çağ atladı. Bugün Türkiye'de anne karnından 90 yaşına kadar herkes sağlık sistemi içine girdi. Bunun maliyeti fazla ama Türk milletine helal olsun'' diye konuştu.

Bakan Özak, artık hastanelere kabul edilmeme ya da hastanede rehin kalma endişesinin kalmadığını belirterek, ''Çağdaşlık evvela insana saygıdır'' dedi.

Koğuş sistemli hastanelerin Türkiye'ye yakışmadığını, son derece modern oteller tarzında hastaneler yapmak istediklerini anlatan Bakan Özak, şöyle devam etti:

''Türkiye'nin her tarafı bizim için kutsal, her insanı saygıdeğer. Biz Türkiye'nin her tarafında sağlık alanında teşekkür alıyoruz. Şimdi hiçbir belge gerekmeden sadece nüfus cüzdanı ile sağlık ocağında ücretsiz muayene imkanı sağlandı. Aile hekimliği uygulamasına başlandı. Yeşil kartlı hastalar istedikleri eczaneden ilaçlarını alabiliyor. Sağlık yatırımlarına bakarsanız Türkiye'de 6 yılda yaklaşık 8 milyar liralık yatırım yapıldı. 6 yılda 1249 tane sağlık yatırımını hizmete açtık. 1999-2002 yılları arasındaki 3 yıllık dönemde 5 bin yeni yatak kapasitesi hizmete alınmışken, biz 5 yılda 21 bin 300 yatak kapasitesini hizmete aldık. Hasta odası sayısını, 10 binden 25 bine çıkarttık. Devlet hastanelerinde muayene odası sayısı 2002'de 6 bin 700 idi, şu anda 17 bin 400. Devlet hastanelerinde 6 yılda muayene olanların sayısı 2 kat arttı. 110 milyon kişi 2002'de devlet hastanelerinde muayene olurken, bu sayı 210 milyona ulaştı. Bunun nedeni hastalığın artması değil, kalite ve hızın artmasıdır. Çok rahatlık var o yüzden vatandaş hastaneye geliyor''

Bakan Özak, 112 acil servis konusunda da önemli yatırımlar yaptıklarına işaret ederek, ''112 acil 2002'de 618 ambulansla hizmet verirken, şimdi 1771 ambulansla hizmet veriyor. 112'den faydalananların sayısı 2002'de 350 bin kişi idi, şu anda 1 milyon 500 bin kişi. Bunlar 30 yılda yapılacak işler. Yapamadıklarımız var mı? var. Ama bunlar son derece önemli gelişmeler. Kırsalda 112'den faydalananlar yüzde 20 iken, şimdi yüzde 98. Sağlık ocaklarındaki muayene odası 6 bin 300'den, 16 bin 55'e çıktı. Sağlık ocaklarında çalışan hekimlerimizin oda sayısı arttı. Ayrıca 81 ilde kanser tarama merkezi var'' diye konuştu.

-SPOR ALANINDAKİ FAALİYETLER-

Türkiye'de spor alanında da önemli faaliyetleri olduğunu anlatan Bakan Özak, ''Biz Trabzon'da 2011'de, Dünya Gençlik Olimpiyatları yapacağız. Buna ilişkin tesislerin ihaleleri yapıldı. Ayrıca 2010'da Dünya Basketbol Şampiyonası'nı Antalya, İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapacağız. Belki Antalya bu organizasyonun içinde olamayabilir, onun yerine Kayseri'yi alabiliriz. Bu konuda da cuma günü İsviçre'ye gidip Dünya Basketbol Federasyonu yetkilileriyle konuşup, kararımızı vereceğiz'' dedi.

Bakan Özak, Trabzon'un bir turizm kenti olduğuna işaret ederek, ''2 gün önce kültür bakanlığı müsteşarımız, denizcilik müsteşarımız, milletvekili arkadaşlarımızla Trabzon'a gelip Çakırgöl'e gidip inceleme yaptılar. Çakırgöl yoluna turizm bakanlığımız para yolluyor. O yolu bitireceğiz ve yap işlet devret yöntemi ile Çakırgöl'ü Türkiye'nin en iyi kayak merkezi haline getireceğiz'' ifadelerini kullandı.

Bakan Özak, daha sonra Trabzon Valisi Nuri Okutan, Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile hastanenin başhekimi ortopedi uzmanı Yusuk Aşık ile ameliyathane ile görüntüleme merkezini hizmete açtı.

Hastanenin başhekimi Aşık, 70 günde tamamlanan hastanenin Avrupa standartlarında olduğunu ve günde 30-35 hastaya hizmet verecek kapasitesinin bulunduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*