Özal için İstanbul'da devlet töreni

  • Giriş : 16.04.2007 / 00:00:00

Türkiye'nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ölümünün 14. yılında rahmetle anılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Önceki gün Ankara'da 150 bin kişinin katıldığı mevlitle başlayan anma programına, İstanbul'da mezarı başında gerçekleştirilecek törenlerle devam edilecek.

Merhum Cumhurbaşkanı için bugün ilk olarak Topkapı'daki anıtmezarda devlet töreni düzenlenecek. Ardından Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği'nin Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla indirdiği yüzlerce hatimin duaları okunacak. Devlet töreni sabah saat 09.00'da; hatm-i şerif duaları ise saat 15.00'te yapılacak. Hatim dualarını, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı üstlendi. Programlara merhum Özal'ın ailesi, çalışma arkadaşları, Anavatan Partililer ve çok sayıda vatandaşın katılması bekleniyor.

Bugün ayrıca Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD) tarafından "Özal yaşasaydı" konulu panel düzenlenecek. Grand Cevahir Otel'deki panele eski bakanlar Ekrem Pakdemirli, Hüsnü Doğan, gazeteciler Cengiz Çandar, Fehmi Koru, Mehmet Barlas, işadamı Zeynel Abidin Erdem ve Prof. Dr. Mustafa Erdoğan konuşmacı olarak katılacak.

Özal'ı anma törenlerine son iki yıllarda kalabalık bir kitlenin katıldığı gözleniyor.

Yurdun dört bir tarafından gelerek 8. Cumhurbaşkanı'na duyduğu özlemi ifade eden vatandaşlar, "nasıl bir Cumhurbaşkanı" istedikleri mesajını da veriyor. Eski Milli Eğitim Bakanı Vehbi Dinçerler, aradan yıllar geçmesine rağmen Özal'ın unutulmamasını 'millet adamı' olmasına bağlıyor. Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği'nin kurucu üyeleri arasında bulunan Dinçerler, "O devlet adamı olmaktan önce 'millet adamı'ydı." diyor. Eski Bakan, merhum Cumhurbaşkanı'nın bu özelliği sebebiyle devleti milletin talepleri doğrultusunda yönettiğini vurguluyor. Türk milletinin kadirşinas olduğunu söyleyen Dinçerler, "Milletimiz kendisine hizmet edenlere vefasını bir kere daha göstermektedir." şeklinde konuşuyor.

Derneğin genel sekreteri Hanefi Sözen, Müftü Çağrıcı'nın programını göz önünde bulundurarak anmayı öğleden sonraya bıraktıklarını ifade ediyor. Ankara'daki gibi ciddi bir katılım beklediklerini kaydeden Sözen, tüm vatandaşları anıtmezara davet ediyor. Sözen, "Dostlarının teveccühlerine güveniyoruz. Sevenlerinin onu yalnız bırakmayacağına inanıyoruz." ifadelerini kullanıyor.

Özal'ı, Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD) ile Anavatan Partisi de unutmadı. MİAD, Grand Cevahir Otel'de bir panel düzenleyecek. Panele eski bakanlar Ekrem Pakdemirli, Hüsnü Doğan, gazeteciler Cengiz Çandar, Fehmi Koru, Mehmet Barlas, işadamı Zeynel Abidin Erdem ve Prof. Dr. Mustafa Erdoğan konuşmacı olarak katılacak. Anavatan Partisi'nin anma programında ise sinevizyon gösterisi bulunuyor. Genel Merkez'deki törende Özal'ın çalışma arkadaşları anılarını anlatacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious