Özal ölümünün 16. yılında anılacak

Özal ölümünün 16. yılında anılacak.8589
  • Giriş : 16.04.2009 / 13:17:00

Anavatan Partisi Kurucu Genel Başkanı, Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal ölümünün 16. yılında çeşitli etkinliklerle anılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özal için yarın ilk olarak İstanbul'daki Anıtmezarı başında devlet töreni düzenlenecek. Törene, Anavatan Partisi Genel Başkanı Salih Uzun ve partililer de katılacak.

Turgut Özal için parti genel merkezinde de anma toplantısı düzenlenecek.

ANAVATAN İstanbul İl Başkanlığınca Eyüp Sultan Camisi'nde ve Malatya İl Başkanlığı'nca Turgut Özal'ın memleketi Malatya ile Kayseri Hunat Camisi'nde yarın, Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği tarafından da İstanbul Sultan Ahmet Camisi'nde 19 Nisan Pazar günü mevlit okutulacak.

-ADINA ÜNİVERSİTE-

Öte yandan, Turgut Özal Düşünce ve Hamle Vakfı tarafından sürdürülen ''Turgut Özal Üniversitesi'' kurulması çalışmaları tamamlanmak üzere.

Üniversitenin kuruluşu, kararın Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Meclis'e sevk edilmesi ve yasal düzenleme yapılmasıyla hayata geçecek.

Ankara'da kurulmasa planlanan üniversite için Etlik'te 25 bin metrekare kapalı alan inşaat çalışmasının tamamlanmak üzere olduğu bildirildi. Üniversitenin ileride ise Gölbaşı'nda daha büyük bir yerleşkeye taşınması planlanıyor.

Üniversitenin kuruluşunun bu yıl ki anma etkinliğine yetiştirilmesinin planlandığı ancak yerel seçimler nedeniyle bunun gerçekleştirilemediği belirtildi.

-TURGUT ÖZAL-

Türkiye Cumhuriyeti'nin Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 17 Nisan 1993 Cumartesi günü, Çankaya Köşkü'nde kalp krizi geçirerek Hacettepe Hastanesi'ne kaldırılmış, ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Malatya'da 1927 yılında doğan Turgut Özal, 1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nden (İTÜ) Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. Özal, 1952 yılında ABD'ye giderek ekonomi eğitimi aldı.

Türkiye'ye döndükten sonra Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcısı olan ve Türkiye'nin elektrifikasyonu ile ilgili projelerde çalışan Özal, 1961-1962 yılları arasında askerlik hizmetini Milli Savunma Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu üyesi olarak yaptı.

Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) kurulmasına katkıda bulunan Özal, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) ders de verdi.

Bir süre Başbakanlık Teknik Uzmanlar Kurulu Üyesi olarak çalışan ve 1967-1971 yılları arasında DPT Müsteşarlığı görevini yürüten Özal, Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para ve Kredi Kurulu, RCD Koordinasyon Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulu başkanlıklarında bulundu.

Dünya Bankası'nda 1971-1973 yılları arasında danışmanlık görevinde bulunan Özal, Türkiye'ye döndükten sonra çeşitli sınai kuruluşlarda çalıştı ve 1979 yılı sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarı olarak atandı. Özal, aynı dönemde DPT Müsteşarlığı görevini de vekaleten yürüttü.

Özal, 12 Eylül 1980 müdahalesinden sonra kurulan hükümete ekonomik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atandı.

Bu görevinden 1982 yılında istifa eden Özal, 1983 yılında Anavatan Partisi'ni kurdu ve aynı yıl yapılan genel seçimlerde partisinin tek başına iktidara gelmesiyle Türkiye'nin 19. Başbakanı oldu.

ANAP'ın 1987 seçimlerinde de başarılı bir sonuç alması üzerine, 1989 yılı sonbaharına kadar sürecek ikinci Özal hükümeti dönemi başladı.

Özal, Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in görev süresinin dolmasına az bir süre kala Cumhurbaşkanlığı'na aday olduğunu açıkladı. TBMM tarafından 31 Ekim 1989'da Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı olarak seçilen Özal, 9 Kasım 1989 tarihinde göreve başladı. Özal, Cumhurbaşkanlığı görevini, vefat ettiği 17 Nisan 1993 tarihine kadar sürdürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*