"Özal suikastında makineli tüfekte vardı!"

  • Giriş : 19.01.2009 / 07:46:00
  • Güncelleme : 18.01.2009 / 23:43:59

Turgut Özal’ın ANAP kongresinde uğradığı suikast girişimi konusunda önemli bir iddia daha ortaya atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dönemin ANAP Bitlis milletvekili eski Askeri Savcı Faik Tarımcıoğlu ''Atatürk Spor salonunda pardesüsünün altına makinalı tüfek saklamış bir kişi gördüm, yakalayın diye bağırdım. Muhtemelen bu kişi, Kartal Demirağ'ı suikast sonrası öldürecekti ama buna fırsat bulamadı'' dedi.

Kanaltürk TV'de Ergenekon ve Susurluk konulu programa Gazeteport Ankara Temsilcisi Emin Özgönül ve Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu Başkanı Doçent Sedat Laçiner katıldı. Kültür eski Bakanı Fikri Sağlar, TBMM eski Başkanvekili Murat Sökmenoğlu ve ANAP eski milletvekili Faik Tarımcıoğlu da telefonla görüşlerini açıkladı. Özal suikast girişimine tanık olan Tarımcıoğlu olay gününde yaşadıklarını şöyle anlattı:

''Suikast girişiminden hemen sonra, Başbakanlık konutuna gittim. Özal bana (Faik kim ateş etti) diye sordu. Ben de tek bir tetikçi değil, geniş kapsamlı bir operasyon olduğunu söyledim. Haklı olduğumu ve ateş edilen tabancanın ancak iki kurşun aldığını anlattı. Ben salonda makinalı tüfekli bir kişi gördüm. Bunu Özal'a da savcılara da söyledim ama üzerine gidilmedi. Bu kişi fırsat bulsa Demirağ'ı da suikast sonrası öldürecekti. Bence Uğur Mumcu, Turgut Özal ve Gün Sazak suikastlerini yaratanlar, aynı yapı içindedir. ''

Özgönül ise; Tuncay Güney'in kasetlerde yer alan ifadelerine kuşku ile yaklaştığını belirterek özellikle Veli Küçük ile İstanbul eski Emniyet Müdürü Şükrü Balcı'nın görüştüğü ve yapı içinde Balcı'nın da bulunduğu iddiasına dikkat çekti. Özgönül, ''Şükrü Balcı 6 Mayıs 1993 günü öldü. Tuncay Güney o tarihte 20 yaşında ve ofis boyluktan gazeteciliğe geçmeye çalışıyor. Küçük de aynı tarihte Albay ve il alay jandarma komutanı. 20 yaşında o konumda bir kişi bu ilişkiye tanık olacak kadar, Küçük'e nasıl yakın olabiliyor'' dedi. Susurluk ve 12 Eylül döneminde de bu tip ifadeler veren kişilerden örnekler verdi.

'NEDEN İHRAÇ EDİLDİM BİLMİYORUM'

Programa katılan eski bakan Fikri Sağlar da Tuncay Güney'in iddiaları arasında yer alan ve CHP'den ihracının Veli Küçük'ün baskısı ile gerçekleştiği iddiasına cevap verdi ve '' Bu Tuncay Güney'in iddiası. İddianın muhatapları cevap vermeli. Ben de iddiayı orada öğrendim. Şurası gerçek ki, benim ihracım aniden gerçekleşti. Bugün, Disiplin Kuruluna da sorsanız benim ihracıma gerekçe gösteremezler.'' dedi.

TBMM eski Başkanvekili Murat Sökmenoğlu da Encümen-i Daniş grubu hakkında bilgi verdi ve '' Bu yarenler meclisi. Devlette görev almış kişiler bir araya gelip fikirlerini tecrübelerini anlatıyor. Bir gizem yok. Adımız ilgi çekmiş. Suadiye ya da Nişantaşı toplantıları desek sanırım bu kadar merak utandırmazdı '' dedi. USAK Başkanı Sedat Laçiner de kazılardan çıkan bombaların Hizbullah tarafından geçmişte kullanılan bombalar ile aynı kafile numarasından çıkacağını öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*