Özal'da neredeydin?

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

Erdoğan’ın, Baykal’a tepkisinin sebebi ortaya çıktı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Turgut Özal’ın cumhurbaşkanlığı seçiminde Meclis’te nitelikli çoğunluk yoktu. Ancak Baykal, Anayasa Mahkemesi’ne gitmemişti

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde TBMM Genel Kurulu’nda toplantı için nitelikli çoğunluk olarak, 367 sayısının bulunamaması halinde Anayasa Mahkemesi’ne gideceğini açıklamasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün gösterdiği tepkinin nedeni ortaya çıktı. Erdoğan “Bugüne kadar nasıl uygulamada cumhurbaşkanlarının seçimi sağlanmışsa, gerçekleştirilmişse şimdi de aynı şekilde yapılacaktır. Adama sorarlar: Dün yapıldı, niye o zaman sesiniz çıkmıyordu da şimdi kalkıp da yeni yeni şeyler icat ediyorsunuz? Kendileriyle bu kadar çelişkiye düşen insanları milletimiz hep mahkûm etmiştir. Nereye sandığa. Niye? Bu samimiyetsizliktir" açıklamasını yapmıştı. Erdoğan’ın bu eleştirisinin sebebinin Baykal’ın da içinde bulunduğu SHP’nin anamuhalefet partisi olduğu dönemde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Anayasa Mahkemesi’ne başvurmayı gündeme dahi getirmemesiydi.

Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanı seçildiği dönemde TBMM üye sayısı 450 olduğu için nitelikli çoğunluk için 300 milletvekili aranıyordu. Ancak, Özal 285 milletvekilinin katıldığı oturumda 263 oy alarak Cumhurbaşkanı seçilmişti. Dönemin ana muhalefet partisi SHP ile DYP seçimleri boykot ederek, toplantıya katılmamışlardı. Özal’ın Cumhurbaşkanı seçilmesine dönemin DYP Genel Başkanı Demirel, şiddetle karşı çıkmış, yerel seçimlerde ANAP’ın aldığı yüzde 22.5 oya işaret ederek, “Bu oyla Cumhurbaşkanı olamaz. İndireceğiz” demişti. Ancak Demirel 1991 seçiminde DYP ile birinci parti olunca “Devletin zirvesinde kavga olmaz” diyerek son noktayı koymuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious