Özal'dan Erdoğan'a aday olmaz çağrısı

  • Giriş : 16.03.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan’ın “akıl hocası” olarak bilinen eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kardeşi Korkut Özal, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmaması gerektiğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Korkut Özal Kanal A’da yayınlanan Gazeteci Ömer Şahin’in hazırlayıp sunduğu “Görüş Farkı” programında Cumhurbaşkanlığı tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Özal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olmamasını isterken, “Eğer 7 yıllığına Köşk’e çıkarsa olanlar olur. Ağabeyim Turgut Özal’ın ve Demirel’in başına gelenler onun da gelir. Partisiyle arası bozulur” dedi.

Halkın 3 Kasım’da AKP’ye Cumhurbaşkanlığı için değil sistemi değiştirmesi için oy verdiğini ileri süren Özal, Başbakan Erdoğan’ın adaylığına ilişkin şunları söyledi:

“Tayyip Bey’in Cumhurbaşkanlığı yerine güçlü Başbakanlığa yönelmesini candan tavsiye ederim. Bu yetkilerle 7 yıllığına Köşk’e giderse kendisine de, partiye de, ülkeye de yazık olur.” Korkut Özal, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması durumunda ise AKP ile arasının bozulacağını iddia etti.

Cumhurbaşkanlığı yetkilerinin sembolik olması gerektiğini savunan Özal, Başbakan Erdoğan’ın bu şablona uyan bir ismi “sembolik” yetkilerle Köşk’e çıkarmasını önerdi. Özal, yeni Cumhurbaşkanının Köşk’ün yetkilerinin kısıtlanmasıyla birlikte Başkanlık sistemine geçilmesi, Cumhurbaşkanını veya Başbakanın halk tarafından seçilmesine ön ayak olacak yapısal değişimlere öncülük etmesini de istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious