Özal'ın projesi, sıkıntılarla boğuşuyor

  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

ABD'nin Karadeniz'e artan ilgisi ve kimi bölge ülkeleri ile yakınlaşması, siyasi konularda karar almaktan kaçınması, geçen 14 yılda Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) örgütünü sıkıntıya soktu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Üye ülke dışişleri bakanları, krizden çıkış için Moskova'da çözüm arayacak. Türkiye de, Haziran 2007'de KEİ zirvesine ev sahipliğine hazırlanıyor. Ankara, Soğuk Savaş'ın sona ermesinin ardından dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın girişimleriyle 1992 yılında kurulan KEİ'nin içinde bulunduğu sorunlardan kurtulabilmesi için bir çabanın içine girdi. KEİ Genel Sekreter Birinci Yardımcısı Murat Sungar, "Yeni bir ruh, yapılanma peşindeyiz. Siyasi konulara girmeyelim anlayışını terk etmek gerekir." sözleriyle bu çabayı özetliyor. Sungar'a göre, KEİ'nin reforma ihtiyacı var ve genel sekreterlik de güçlendirilmeli. Üye ülkelerin arasındaki ikili ve bölgesel sorunlar, KEİ'nin geride kalan 14 yılda görünürlüğünü olumsuz anlamda etkiledi. KEİ, çözümsüz sorunların varlığı nedeniyle de, siyasi konulara yoğunlaşmadı. Son dönemde ABD'nin Karadeniz'e yönelik ilgisi de, KEİ'yi tehdit eder biçimde yorumlandı. ABD'nin Bulgaristan, Romanya gibi KEİ üyesi ülkelerde, KEİ'nin çıkarlarını olumsuz etkileyecek işbirliği içine girmesi de hoş karşılanmıyor. Konuya yakın bir kaynak, ABD'nin çabasını, "Ben de bu bölgede varım demek istiyor." biçiminde yorumluyor. Bu noktada, "ABD'nin yaptıkları, KEİ'nin dağılmasına neden olur mu?" sorusu gündeme geliyor. Kaynaklar, "Bu mümkün değil. Ama ABD'nin yaptıklarından hoşnut olmadığımızı da ilettik. ABD, bölgenin demokratikleşmesi, liberalizasyonu için birtakım çabalar içinde. Bunu KEİ'yi ayağa kaldırarak yapabilir. Bu görüşümüzü kendilerine aktardık. Birtakım fonlarda destek olabilir." görüşünü dile getiriyor. ABD'nin resmî ve gayri resmî yollardan KEİ üyesi ülkelerde toplam 40 milyon dolarlık proje desteğinde bulunduğu biliniyor. Bugüne kadar kayda değer bir projeye imza atamayan Karadeniz Ekonomik İşbirliği, Karadeniz'in etrafını dolaşacak bir otoyol inşası projesi üzerinde önemle duruyor. Moskova'daki zirvede bu projenin hayata geçirilebilmesi için üyelerin onayı aranacak.

KEİ, 1 Kasım'da toplanıyor

KEİ Dışişleri Bakanları toplantısı 1 Kasım'da Rusya'nın başkenti Moskova'da yapılacak. 12 üye ülkeden yalnızca 4 üyenin dışişleri bakanı düzeyinde katılacak olması, örgüte yeterince sahip çıkılmadığının göstergesi. Türkiye ise verdiği önemi göstermek için zirvede Dışişleri Bakanı Gül tarafından temsil edilecek. Zirve marjında en önemli görüşme ise Rusya ile Gürcistan dışişleri bakanlarının bir araya gelecek olması.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious