Özbek’in avukatı: Bu işle ilgimiz yok

Özbek’in avukatı: Bu işle ilgimiz yok.13387
  • Giriş : 12.04.2009 / 13:17:00

Oy oranı düşük olan Eroğlu'nun UBP'sinin 24 milletvekili çıkarması için Ergenekon timleri plan hazırlamış.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TÜRK Metal İş Sendikası'nda 34 yıl genel başkanlık yapan Mustafa Özbek'te ele geçirilen belgeler, terör örgütü olduğu iddia edilen Ergenekon'un, KKTC seçimlerini istediği gibi etkilediğini gözler önüne serdi. KKTC'deki seçimleri müdahale eden Ergenekon'un, 1998 seçimleri öncesinde oy oranı düşük olan Derviş Eroğlu'nun iktidardaki UBP'sine 24 milletvekili kazandırmayı hedefleyen bir plan hazırladığı, seçim sonuçlarında da UBP'nin 24 milletvekili kazandığı ortaya çıktı.

ÖNCE 19 SONRA 24 KOLTUK

ERGENEKON'UN 1998 seçimleri öncesinde KKTC'de mahalle mahalle çalışan ekipleri, önce kamuoyu anketleriyle durum tespiti yapmışlar. Ardından seçmenden milletvekilene kadar binlerce kişiye milyonlarca dolar para yardımında bulunmaktan milletvekili tranferine kadar çok sayıda 'operasyon' gerçekleştirmişler. Seçimi etkileme çalışmalarının geç başlasından yakınan timlerin, yazdıkları raropda 'Belirlenen hedefler: İlk etapta, 19 sayısına hızla oluşmak. Seçimden 7 gün önce 24 sayısına ulaşmak. Son 7 günde karma ve tercihi kırmaz. D: Alanda maksimum hakimiyet' dedikleri belirlendi.

UBP 24 MİLLETVEKİLİ KAZANDI

SİVİL Daire Başkanlığı adındaki birim altında faaliyet gösteren seçimleri etkilemek için Ada'ya gönderilmiş 24 timin, Derviş Eroğlu'nun UBP'sine 24 milletvekili çıkarma planı tam olarak tutmuş. Dağıtılan milyonlarca dolar para karşılığında KKTC'deki 1998 seçimlerinden UBP 24 milletvekili kazanarak çıkmış. Serdar Denktaş'ın Demokrat Parti'si 13 milletvekili kazanırken, TKP 7, şimdiki Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın CTP'si ise 6 milletvekili çıkarabilmiş.

BAŞARDIK, ADA'DAN ÇIKIYORUZ

ERGENEKON tutuklusu Özbek'e gönderilen seçim sonuçlarıyla ilgili raporda ise, KKTC'de milyonlarca dolar aktarılarak çok sayıda seçim operasyonuna katılan Türkiye'den gitme 24 tim, görevlerdini başyararak KKTC'yi terkettiklerini anlatıyorlar. Özbek'e giden raporda 'Kıbrıs seçimlerindeki işimizi başarıyla tamamladık. Sırada Türkiye'deki seçimler var. 24 saat içinde Kıbrıs'tan Türkiye'ye geçtik' denilmiş.

Özbek'in avukatı: Bu işle ilgimiz yok

ERGENEKON tutuklusu Türk Metal Sendikası Onursal Başkanı Mustafa Özbek'in avukatı Mustafa Hisar, Özbek'in arşivinden çıkan KKTC Ergenekonu ile ilgili iddiaların kendileriyle bir bağlantısının olmadığını söyledi. Özbek ile konuya ilişkin henüz görüşmediğini belirten avukat Hisar, 'Kanaatim belgelerin içeriğinin gerçek olmadığı yönünde. Bizim bu işlerle alakamız yoktur' dedi. 'Sorguda bize Kıbrıs konusundaki belgeler sorulmadı' diyen Avukat Hisar 'Kamuoyundaki belgeler nedir diye gerekli yerlere başvurumuzu yaptık. Çıkacak sonucu bekliyoruz. Hakkında gizlilik kararı olan soruşturmanın belgelerini basında görüyoruz. Ama bu belgeler bizden saklanan belgeler' dedi.

Seçimler öncesi bin 459 kişiye 1 milyon dolarlık erken ödeme

MUSTAFA Özbek'te ele geçen belgelerde, seçmen ve milletvekili transferi için dağıtılan milyonlarca dolarda dikkat çekiyor. Belgelerde, şu ifadeler yer alıyor: En geç 02/12/1998 gününe kadar karşıdan gelen bu aktivitesi fazla hareket sebebiyle seçim sonu alandaki yerli halka söz verilen ödemelerin Ankara'daki bazı değişik atmosferlerdeki hayati önem taşıyan hususlar dolayısıyla: seçim sonu bu önemli alana gidebilecek PARA'nın söz verilen alana kayışında eksiklik veya aksama olmaması sebebiyle BAŞKAN bizzat yurt dışından 1 Milyon Dolar parayı çıkartmış ve para derhal başkanımızın her an gelebileceği hususlar hazır hale getirilmiştir... Kıbrıslılar'a söz verilen paranın bir miktarının şimdiden götürerek hem çalışmalara destek ve sonraki aşamada çete elebaşı için ayrılan büykü miktarlarda sıkıntı yaşanmasın sebebiyle ödeme emri aldık. Ve bu dağıtımda 1459 kişiye dağıtım yapacağız.'

'Gereken yapılmıştır'

KKTC Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak, 'Ergenekon Soruşturması konusunda yasal olarak yapılması gereken yapılmıştır'' dedi. Ergenekon dosyalarında KKTC'ye çok atıfta bulunulduğunu belirten Öztoprak, şöyle devam etti: 'Araştırmaya değer bulunulabileceği için Sayın Başbakanımız konuyu savcılığa intikal ettirmiştir, yasal olarak yapılması gereken yapılmıştır. Hiç kimseye yönelik bir ön yargı yok. Bu tamamen hukuki bir süreçtir.''

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*