Özbekistan, Türkiye'den 300 otobüs alacak

  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

Özbekistan, başkent Taşkent'te kullanılmak üzere Türkiye'den 300 otobüs satın alacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konu ile ilgi Cihan'a açıklamada bulunan Taşkent Vali yardımcısı Şamurat Muhamedcanov kentteki ulaşım ağına daha büyük bir rahatlama getirmek ve bu alanda kent sakinlerine daha iyi bir hizmet sunmak amacıyla 300 yeni otobüs alacaklarını söyledi.

"Mercedes Benz" markalı yeni otobüslerin Türkiye'den getirileceğini dile getiren Muhamedcanov, bu konuda gerekli işlemlerin yapıldığını ve otobüslerin 2007 yılı itibariyle partiler halinde gelmeye başlayacağı söyledi.

Daha önce de Türkiye'den otobüs aldıklarını hatırlatan Muhamedcanov otobüslerden randıman aldıklarını ve bu yüzden tekrar Türkiye'ye sipariş verdiklerini kaydetti.

Yaklaşık 39 milyon euro'ya mal olacak 300 otobüsün, daha önce getirilen otobüslerin bir üs modeli olacağı belirtildi. Otobüsler için gerekli ücretin yüzde 50'si dış kredi ile geri kalanı ise ülke bütçesinden karşılanacak.

Yeşil renkleri ile kent görünümüne ayrı bir renk katan otobüslerin yeni partisinin gelmesiyle kent ulaşımına önemli bir rahatlama getireceği belirtiliyor. Kente, şu anda 270'i Türkiye'den olmak üzere toplam 600 adet otobüs hizmet veriyor.

Vali yardımcısı Muhamedcanov, Taşkent'in, metro, tramvay ve troleybüslerin yanı sıra doğa dostu otobüslerle de ulaşım hizmeti veren yegana bir başkent olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious