Özbekistan ve Japonya'da uranyum işbirliği

Özbekistan ve Japonya'da uranyum işbirliği.10469
  • Giriş : 18.06.2009 / 16:41:00

Özbekistan, Japonya ile ülkedeki uranyum ocaklarının araştırılmasında işbirliği yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özbekistan Devlet Jeoloji ve Mineral Kaynaklar Komitesi, Japonya Petrol, Gaz ve Metal Ulusal Korporasyonu (JOGMEC) ile ülkedeki uranyum ocaklarının ortak araştırılması konusunda mutabakat sağladı.

Buna göre, Japon tarafı ülkedeki uranyum ocaklarında arama-keşif çalışmalarının gerçekleştirilmesi için bu yıl sonuna kadar 500 bin dolarlık kaynak ayıracak, ayrıca eylül ayında ülkenin Nevai vilayetindeki uranyum maden ocaklarında ortak arama-keşif çalışmalarına başlayacak.

Söz konusu projenin Mart 2010'da tamamlanması öngörülürken, projenin toplam tutarı hakkında bilgi verilmedi.

Nisan 2007;de, Özbekistan Jeoloji ve Mineral Kaynaklar Devlet Komitesi ile Japonya Ulusal Petrol, Gaz ve Metal Corp. (JOGMEC) arasında, karşılıklı anlayış ve işbirliği memorandumu imzalanırken, söz konusu işbirliği memorandumuna göre, Özbek tarafı Japonya Ulusal Petrol, Gaz ve Metal Corp. (JOGMEC) şirketine, uranyum madeninin bulunduğu 11 yatırım bölgesinde jeolojik arama-keşif çalışmaları yapma konusunda işbirliği teklif etmişti.

Özbekistan Jeoloji ve Mineral Kaynaklar Devlet Komitesi verilerine göre, ülkedeki tahmin edilen uranyum rezervleri 242,7 bin tonu, tespit edilen uranyum kaynakları ise 185,8 bin tonu oluşturuyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı verilerine göre, uranyum rezervleri açısından dünyada 7., uranyum üretiminde ise 5. sırada yer alan Özbekistan;da, önemli bir kısmı Kızılkum Çölünde bulunan yaklaşık 40 uranyum ocağı bulunurken, ülkede yıllık olarak üretilen ortalama 2300 ton uranyumun tamamı yurt dışına ihraç ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*