Özbekistan'da af ilan edildi

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Özbekistan'da anayasanın kabul edilişinin 14. yıl dönümü münasebetiyle mahkumlara genel af ilan edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özbekistan Parlamentosu'nun üst kanadı Senato'nun bugün başlayan 8. Genel Kurul Toplantısı'nda Senato'nun "Kanun, mahkeme ve hukuk komitesi" inisiyatifiyle gündeme getirilen af teklifi tasarısı 90 "evet" oyu ile meclisten geçti.

Özbekistan'da bağımsızlıktan bu yana mahkumlara 16 kez getirilen genel af, bu yıl anayasanın kabul edilişinin 14. yıl dönümü münasebetiyle ilan edildi. Başkan Elgizar Sabirov başkanlığında toplanan Senato'da görüşülen af tasarısı, senatörlerden tam destek aldı. Karar üzerine görüşlerini dile getiren bazı senatörler, "İnsanları af ederek onları kazanmanın" önemini vurguladı. Konuşmaların ardından 100 senatörlü Senato'da yapılan görüşmeden sonra oylamaya katılan 90 kişinin tamamı genel af için "evet" dedi.

Af karar tasarısı, meclisten geçmesinin ardından üç ay sonra yürürlüğe girecek. Aftan, yaşları 60'ı geçen ve 18'den küçük hafif cezalı tutuklular, ilk kez suç işleyip cezası az olanlar, sakatlar, 60 yaşını dolduran yabancı mahkumlar, iki yıldan az ceza almış olanlar faydalanacak. Bu arada cezası 10 yıla kadar olanların cezasında da 3'te bir oranında indirim yapılacak. 10 yıldan fazla hüküm giyenlerin cezasından ise 4'te bir oranında indirime gidilecek. Devletin bütünlüğü ve anayasal düzenin bozulmasını hedef alan siyasi mahkumlar aftan yararlanamıyor. Af kararından toplam ne kadar mahkumun etkileneceği konusunda ise bir rakam verilmedi.

Öte yandan Senato'nun bugün başlayan oturumunda 2007 bütçesi de onaylandı. Özbekistan'ın 2007 bütçesi 6 milyar 276 milyon dolar gider ve 6 milyar 88 milyon dolar da gelir olarak hesaplandı. Bütçeden yüzde 40 dolayındaki oranla en büyük payı eğitim aldı.

Senato'nun 8. Genel Kurul Toplantısı'nın gündeminde, af ve bütçeden başka, basın vergi, maliye, gümrük, konut kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören toplam 23 madde bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious