Özbekistan'da bir ABD kuruluşu daha kapatıldı

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Özbekistan'da son dönemde kapatılan ABD'li teşkilatlar zincirine bir yenisi daha ekledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özbekistan Adalet Bakanlığı'nın talebi üzerine CI'nın kapatılması davasına bakan Taşkent Şehir Mahkemesi bugün yapılan duruşmada söz konusu teşkilatın kapatılması yönünde karar verdi.

Mahkeme CI'nın kapatılmasına, tüzüğünde belirtilen faaliyetler dışında işlerle uğraşmak, kanuni olmayan yollalar değişik türde broşür ve kitap dağıtmak, Adalet Bakanlığı'nın iş faaliyetine ilişkin uyarılarını ciddiye almayarak gibi gerekçeleri gösterildi.

ABD Devlet Departmanı tarafından finanse edilen bu teşkilat 1995 yılından beri Özbekistan'da faaliyet gösteriyordu.

Özbekistan'da faaliyet gösteren Amerikan Barolar Birliği (ABA/CEELI) Temsilciliği, çalışmaları sırasında kanunları ihlal ettikleri ve faaliyet tüzüğüne riayet etmediği gerekçesiyle kapatıldı.

Özbekistan Adalet Bakanlığı'nın ülkede kanunları ihlal ettiği gerekçesiyle kapatılmasını istediği Amerikan Barolar Birliği'nin Taşkent'teki temsilcili mahkeme tarafın kapatıldı.

Bakanlığın savcılığa suç duyurusunda bulunması sonrasında mahkemeye intikal eden Amerikan Barolar Birliği Temsilciliği davası bugün sonuçlandı. Davanın görüldüğü Taşkent Şehir Mahkemesi'ndeki duruşmada mahkeme şikayetleri yerinde bularak temsilciliğin kapatılmasına karar verdi.

Bu arada 1995 yılından itibaren Özbekistan'da faaliyet gösteren temsilciliğin, 2003 yılında başta Özbekistan olmak üzere Tacikistan ve Kırgızistan'da bazı sivil toplum örgütlerine destekte bulunduğu öne sürüldü.

Özbekistan daha önce de Birleşmiş Milletler Taşkent Göçmenler Temsilciliği, Amerikan Barolar Birliği (ABA/CEELI) Temsilciliği, ABD'nin Freedom House (Özgürlük Evi) ve UASID, teşkilatlarını kanunları ihlal ve görevleri dışında işlerle uğraşma suçlarından mahkeme kararıyla kapatmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious