Özbudun: Laiklik iddiaları insafsızca!

Özbudun: Laiklik iddiaları insafsızca!.11716
  • Giriş : 01.11.2007 / 13:20:00

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergun Özbudun, anayasa değişikliği taslağını değerlendirdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özbudun, ''1982 Anayasası laikliğe ne kadar bağlıysa bizim taslağımız da en az o kadar bağlıdır. Laikliğin içinin boşaltıldığı iddiaları mesnetsiz, haksız ve insafsız iddialardır'' dedi.

Kamu Araştırmaları Vakfınca Karayolları Genel Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen ''Türkiye Anayasasını Arıyor'' panelinde bir tebliğ sunan Özbudun, yeni anayasa çalışmalarının gerçek bir ihtiyaçtan doğduğunu, 1982 Anayasasının hangi olağanüstü şart ve yöntemlerle hazırlandığının bilindiğini kaydetti.

''Bu anayasa, yapıldığı günden itibaren eleştiri konusu olmuştur'' diyen Özbudun, 13 değişiklik geçiren anayasanın yerine yenisinin yapılması için siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarınca taslaklar hazırladıklarını ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Haziran ayında yeni anayasa hazırlanması çalışmalarına katkıda bulunmasını önerdiğini, bu arada AK Parti'nin seçim beyannamesinde ''yeni bir anayasa'' vaadinin yer aldığını anlatan Özbudun, bu öneri üzerine taslak konusunda çalışmaya başladığını, oluşturulan taslağın AK Parti içinde değerlendirilmeye devam edildiğini belirtti.

Özbudun, taslağa yönelik eleştirilerin bir kısmının, en basit hukuk bilgisine sahip olanları dahi hayrete düşürdüğünü kaydetti.

''Anayasa taslağını neden bir partinin hazırladığı'' yönünde eleştiriler geldiğini, geçmişte siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının da taslaklar hazırladığını anlatan Özbudun, bunun garip görülecek tarafının bulunmadığını dile getirdi.

Anayasa teklifinin TBMM'ye sunulabilmesi için 184 milletvekilinin imzasının gerektiğini, bu nedenle AK Parti'nin özel bir konumu bulunduğunu ifade eden Özbudun, akademik çalışmaların aleniyetten uzak yapılması gerektiğini, ortaya çıkan taslağın sürecin sonu gibi yansıtıldığını, taslağın aslında çalışmaların başlangıcı olduğunu kaydetti.

Özbudun, yeni anayasanın kurucu meclis tarafından yapılması önerilerine değinirken, dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir anayasanın yapıldığını görmediğini belirtti.

Kurucu meclislerin ihtilal gibi olağanüstü durumlarda gündeme geldiğini dile getiren Özbudun, ''Demokratik sürecin devam ettiği bir dönemde usulüne göre seçilmiş yasama meclisinin, anayasayı değiştirmesinde hatta yeni bir anayasa yapmasında hukuken hiçbir sakınca yoktur'' dedi.

Özbudun, hazırladıkları taslakta, Anayasanın 2 ve 3. maddelerinin anlamını değiştirmeden iyileştirmeler yapılmasının öngörüldüğünü ancak gereksiz tartışmaya neden olmaması için ilk üç maddeye dokunmama görüşünün hakim olduğunu kaydetti.

Taslakta temel hak ve hürriyetlerin evrensel standartlara yükseltilmesinin temel hedef olarak seçildiğini vurgulayan Özbudun, hukuk devleti ilkesinin üzerindeki kısıtlamaların kaldırılmasını önerdiklerini, bu kapsamda Yüksek Askeri Şura ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu kararlarının yargıya açılması tekliflerinin sayılabileceğini söyledi.

Özbudun, 1982 Anayasasının sınırsız yetkilerle donatılmış bir Cumhurbaşkanı makamı yarattığını, yetki ve sorumluluğun paralel olması gerektiğini, bu noktadan hareketle yeni taslakta Cumhurbaşkanını parlamenter sistemde temsili ve sembolik yetkilerle donatılması, aşırı yetkilendirmelerden arındırılması yönünde düzenlemelere yer verildiğini ifade etti.

Çalışmanın bütününde hakim olan ruhun Türkiye Cumhuriyeti'nin laik, demokratik, sosyal, hukuk devleti ilkelerinin özenle korunması olduğunu vurgulayan Özbudun, taslakta laiklik ilkesinin içinin boşaltıldığı, zayıflattığı eleştirilerinin de insafsız olduğunu belirtti. Özbudun, ''Çünkü 1982 Anayasası laikliğe ne kadar bağlıysa bizim hazırladığımız taslak da en az o kadar bağlıdır. Hatta bazı noktalarda daha ileriye gitmektedir. Bizim önerimizde din eğitiminin seçimlik bir ders olması yer almaktadır. Laikliğin içinin boşaltığı iddiaları tamamen mesnetsiz, haksız, insafsız iddialardır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious