Özdağ'dan Bahçeli'yi kızdıracak sözler!

Özdağ'dan Bahçeli'yi kızdıracak sözler!.10566
  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye karşı adaylığını açıklayan Prof. Ümit Özdağ, Bahçeli’yi MHP üst yönetimini “DYP hurdalığı” haline dönüştürmekle suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özdağ, çalışma ofisinde düzenlediği basın toplantısında MHP Merkez Yürütme Kurulu’nun kendisini tedbirli kesin ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk kararını eleştirdi.

Söz konusu karara mahkeme yoluyla itiraz ettiğini açıklayan ve “Ankara’da hakimlerin olduğu inancıya, hukuk hepimize lazım hukuk yoluna başvurdum” diyen Prof. Özdağ, MHP’nin 19 Kasım’da yapacağı kurultayın “demokrasi trajedisine” dönüştüğünü savundu.

Bahçeli’yi ülkücü iradeye ipotek koymaya çalışmakla suçlayan Prof. Özdağ, “MYK’da benim YDK’ya sevk edilme kararına imza atanlar bilmeliler ki eğer ben MHP’den ihraç edildiysem bu imzaları ile 8. Kurultay’da sadece beni değil kendilerinin tasfiyesinin altına da imza atmış olacaklar” dedi. Özdağ, şöyle devam etti:

“Çünkü Bahçeli, 8. Kurultayı MHP’yi Türkeş’in partisinden Bahçeli’nin partisine dönüştürmek için bir zemin olarak kullanmak istemektedir. Bunun için Ümit ÖZdağ’ın tasfiyesini 8. Kurultay’da MHP’den diğer ülkücülerin tasfiyesi izleyecektir.

Beni ülkücü olmadığım gerekçesiyle MHP’den ihraç etmeye çalışanlar 8. Kurultay’da hayatında bir gün MHP’li olmamış, hatta siyasi hayatlarını MHP ile mücadele şeklinde geçirmiş olan isimleri eğer MHP MYK listesinde görürlerse ne yapacaklardır?

Başbuğ Türkeş’in çalışma arkadaşlarından bugün MHP üst yönetiminde hemen hemen hiçbir ülkücü kalmamıştır. Ancak 8. Kurultay’a girerken Bahçeli’nin MHP üst yönetimini bir DYP hurdalığı haline dönüştürdükten sonra, şimdi de rahmetli Ecevit’in bir çok çalışma arkadaşını MHP üst düzey yönetimine transfer etme çalışması içerisinde olduğunu görüyoruz. 8. Kurultay’a Bahçeli bunun tek başına girmek istiyor.”

Genel Merkez’in ihraç girişiminin hukuk ve demokrasi tarafından engelleneceğini savunan Prof. Özdağ, “İnşallah Atatürk Spor Salonu önünde yurdumuzun dört bir yanından gelen ülküdaşlarımla buluşacağım” dedi.

Gerilimi yumuşatma mesajları da veren Özdağ, “Ülküdaşlarımızla çatışmamalı, kuçaklaşmalıyız. Genel Merkezi de bu konuda akli selim olmaya davet ediyorum” çağrısını yaptı.

Prof. Özdağ, “18 yaşındaki gençleri parti içinde bir demokrasi mücadelesi olması gereken bir süreçte sopa olarak kullanmaya çalışmak dürüst ve doğru bir davranış değildir. MHP Genel Merkezi şiddet politikasından vaz geçerek, ülkücülerin arzu ettiği, Türk halkının görmek istediği olgunlukta bir demokrasi şölenine kurultayı çevirmek konusunda iradesini ortaya koymalıdır” dedi.

Özdağ, yarın Cumhuriyet Savcısı’na giderek MHP Genel Merkezi’nin hakkında yaptığı suç duyurusu konusunda ifade vereceğini söyledi.
“Savcı takipsizlik kararı verirse veya dava açılır beraat edersem ihraç sebebinin ortadan kalkacağını genel merkez görmüyor mu” diye soran Prof. Özdağ, “ASAM Başkanı olarak yapmış olduğum faaliyetlerden dolayı ben ihraç ediliyorum da ASAM’da benimle birlikte çalışmış olup şu an MHP üst yönetiminde bulunan insanların konumu ne oluyor” diye sordu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Özdağ, hukuki bir süreç başlattığını, bu sürecin 19 Kasım’dan önce sonuçlanmasını beklediğini söyledi. ÖZdağ, “Demokrasi kazanacak diye düşünüyorum. Ben bu kurultayda MHP genel başkanlığına olan adaylığımı sürdürüyorum” dedi.
“Gerginlik bekliyor musunuz” sorusuna “Benden kaynaklanmaz gerginlik” diyen Prof. Özdağ, can güvenliği endişesi olup olmadığının sorulması üzerine “Bugünkü gerilim zemininden kaynaklanan bir can güvenliği endişem hiç olmadı” yanıtını verdi.

Malatya’da aracına yönelik saldırı konusunda “Çok fazla büyütmemek gerektiğine inanıyorum, bir daha olmaması gerektiğini düşünoyorum. Geldi ve geçti, önemli olan bir daha tekrar olmaması” dedi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan kendisini eleştiren 15 il başkanının bildirisinin sorulması üzerine “O 15 il başkanı oradamıydı değil miydi imza attılar mı atmadılar mı. Bunu bilmemiz mümkün değil. Sayın Bahçeli’nin ne yazık ki böyle bir pratiği var” yanıtını verdi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious