Özdemir, makalelerini savundu

  • Giriş : 05.07.2006 / 00:00:00

MEB Dış İlişkiler Genel Müdürü Özdemir, 'Makalemdeki görüşleri bugün de savunuyorum' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Milli Eğitim Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Doç. Dr. İbrahim Özdemir, makale ve kitaplarındaki 'laiklik ve demokrasi' ile ilgili görüşlerinin yazılı basında, kelime oyunları yapılarak, yanlış anlamaya neden olacak şekilde yorumlandığını kaydetti. Özdemir, "Makalemde ileri sürdüğüm görüşlerimi bugün de aynen savunuyorum" dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Doç. Dr. İbrahim Özdemir yaptığı yazılı açıklamada, Milliyet Gazetesi'nde manşetten verilen 'Çocuklar ona emanet' başlıklı haberin kelime oyunları yapılarak kamuoyunu yanıltmayı amaçladığını ifade etti. Haberde kendisinden 'nurcu' olarak bahsedildiğini anımsatan Özdemir, haberde yer alan ve laiklik düşmanı olarak nitelendirilmesine yol açan 'kitap ve makalelerinin değerlendirilirken yazıldıkları dönem ve bağlamın göz ardı edildiğini kaydetti. Söz konusu gazetenin 'Çocuklarımız ona emanet' şeklindeki manşeti ile haberin içeriğinin çeliştiğine işaret eden Özdemir, kendisinin de bir baba olduğunu ve çocuklarını 21. yüzyılda onurlu birer birey olarak yetiştirmenin tek amacı olduğunu vurguladı.

11 Eylül saldırılarından sonra dünyaca ünlü bir teolog ve bilim adamı olan Prof. dr. Ian Markham'la beraber ABD'ye davet edildiklerini belirten Özdemir, burada oluşan Müslüman karşıtlığı düşüncesini yıkmak için bir kitap hazırlamaya karar verdiklerini dile getirdi. Özdemir kitabıyla ilgili şu görüşleri aktardı: "Bugün İslam korkusu olarak ortaya çıkan ve herkesi rahatsız eden durumu, daha o zamandan hissettik ve gördük. Duyarlı bilim adamı olmanın hassasiyeti ile bu durumu gidermeye çalıştık. Müslüman bir düşünür olarak Said Nursi'yi tercih etmemizin nedeni ise; İslam'ın etik boyutuna vurgu yapması, dünya barışı için dinler, medeniyetler ve kültürlerarası diyalogu ve tartışmayı öne çıkarmasıydı. Bilindiği gibi şimdilerde BM, AB, AK ve UNESCO gibi kuruluşlar olmak üzere bir çok kurum ve kuruluş diyaloga vurgu yapmakta; savaş ve şiddet karşıtı bir tavır almaktadır. Bu temel konuyu vurgulayan yerli ve yabancı 16 bilim adamının görüşleri söz konusu kitapta yer almaktadır. Bunların içinde her dinden ve ülkeden bilim adamları mevcuttur. Benim ayrıca bir makalem kitapta yer almamaktadır."

Kitabın iç kapağında kendisinin Nur cemaatinin önde gelen bir üyesi olduğu ifadesine yer verildiğini kaydeden Özdemir, bunun yayınevinin bir notu olduğunu vurguladı. Özdemir, "Bunu görür görmez düzeltmiş, asıl alanımın çevre felsefesi ve ahlakı olduğunu bu nedenle de Türkiye'de çevre ahlakı konusunda önde gelen bir bilim adamı notu konulmuştur" dedi.

Habere konu olan makalesinin önde gelen düşünce dergilerinden Felsefe Dünyası'nda da yayınlandığını belirten Özdemir, makalesinde ileri sürdüğü görüşleri bugün de aynen savunduğunu dile getirdi.

Haberde bazı sözlerin cımbızla ayıklanarak alıntı yapıldığını ifade eden Özdemir, bu yaklaşımın objektiflikten uzak olduğunu kaydetti. Özdemir açıklamasını şöyle sürdürdü: "Öncelikle makalemin tamamen bilimsel bir yazı olduğu ve öncelikle bilim dünyasına hitap ettiği unutulmamalıdır... Bu makalemin söz konusu kitapla hiçbir ilgisi olmadığını, yazıldığı zaman Irak'ın henüz işgal edilmediğini özellikle hatırlatmak isterim. Bu nedenle Irak'taki rejimden diktatörlük olarak bahsedildiği unutulmamalıdır. Makalemde ileri sürdüğüm gibi, Müslümanlar kendi geleneklerini ve kutsal metinlerini kendileri yorumlayarak demokrasiyi içselleştirebilseydiler, başta Saddam Hüseyin olmak üzere halklarına dayanmayan diktatörleri kendileri değiştirebilseydiler, Irak bugün kan gölüne dönmezdi. Kitabın ve makalenin yazıldığı zaman ve bağlam ile yukarıda sıraladığım hususların görmezden gelinerek; erbabınca bilinen kelime oyunları ile yanlış bir izlenim verilmeye çalışılmasının takdirini bilim dünyasına ve kamuoyuna bırakıyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious