Özdemir Özok: Keşke dava açılmamış olsaydı

Özdemir Özok: Keşke dava açılmamış olsaydı.11743
  • Giriş : 15.03.2008 / 14:59:00

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok, AK Parti'ye açılan kapatma davasını değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili olarak, ''Davanın sonucu şu ya da bu bilemiyorum ama keşke 2008 Türkiye'sinde, Türkiye'nin geldiği bu demokratik noktada iktidar partisi hakkında böyle bir dava açılmamış olsaydı'' dedi.

Bursa Barosunun 100. kuruluş yıl dönümü etkinleri çerçevesinde TBB Yönetim Kurulu ve 40 ilin baro başkanının katılımıyla Uludağ'da düzenlenen toplantıya katılan Özok, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili görüşlerini dile getirdi.

''Demokrasiye, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve hukuk devletinin bütün kurum ve kurallarıyla çalışmasına yürekten inanan bir kişi ve kurulduğu günden bu yana eksiksiz demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti gibi evrensel kavramları yaşama geçirmek için mücadele veren önemli bir hukuk kurumunun başkanı olarak'' bu gelişmeden çok mutlu olduğunu söyleyemeyeceğini belirten Özok, şöyle konuştu:

''Keşke Türkiye böylesi olayları yaşamasaydı. Ama dünden bu yana izlediğim ve gördüğüm manzara, bu tartışmanın yine çok sığ, çok basit ve çok yüzeysel bir şekilde götürüleceğidir. Bir sayın bakan hangi bilgilere dayanarak söylüyor bilemiyorum ama; 'Devletin içine bazı kötü niyetli insanlar sızmıştır' diyor. Henüz daha davanın ne olduğu belli değil. İddianamenin dayanakları nedir; o da daha belli değil. Biz hukukçuyuz. Benim özellikle dünden bu yana verdiğim mesajların temelinde şu yatıyor; bu barış, huzur ve kardeşlik adası olan Türkiye'de hiç kimse kendi dünya görüşü, ideolojisi ve kimi sübjektif değerleriyle bu ülkeyi yaşanmaz hale getirmek durumunda olamaz.''

Özok, herkesin sorumluluk bilinciyle konuşmak, hukuka güven duymak mecburiyetinde, hukukun güvencesiyle ayakta durulabilineceğini bir kez daha anlaması gerektiği düşüncesinde olduğunu vurguladı. Özellikle dün akşam AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın açıklamalarını dinlerken bir kez daha üzüldüğünü kaydeden Özok, şunları söyledi:

''Şu ya da bu şekilde savcılar dava açabilir, savcılar iddiada bulunabilir. Henüz davanın daha ne aşamada olduğu belli değil ama stresli bir savunma içine girilerek, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı sürekli eleştirilmiş ve hedef gösterilmiştir. Bunlar son derece yanlış şeylerdir. Benim önerim; en sade yurttaşımızdan en sorumlu kamu görevlisine kadar soğukkanlılığımızı muhafaza etmeliyiz. Türkiye bir hukuk devletidir, hukuka güvenmek mecburiyetindeyiz. Hepimiz kendimizi hukuka teslim edeceğiz. Anayasa ortadadır.''

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious