Özdemir Özok'tan 'dava keşke açılmasaydı' yorumu

Özdemir Özok'tan 'dava keşke açılmasaydı' yorumu.11743
  • Giriş : 28.03.2008 / 01:16:00
  • Güncelleme : 28.03.2008 / 00:52:35

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özok, ''AK Parti'yi kapatma davası iddianamesinde hukuki yönden hiçbir eksiklik yok'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Barolar Birliği Başkanı Özok, Bahçeşehir Üniversitesinden Prof. Dr. Süheyl Batum ile Abant İzzet Baysal Üniversitesinde ''Anayasal Haklar ve Güncel Tartışmalar'' konulu konferansa katıldı.

Özok, davanın anayasaya, siyasi partiler yasasına, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne uygun açıldığını belirterek, ''AK Parti'yi kapatma davası iddianamesinde hukuki yönden hiçbir eksiklik yok'' dedi.

AK Parti'nin DTP'nin kapatma davasına tepki göstermediğini iddia eden Özok, ''11. ayda DTP hakkında kapatma davası açılmıştı. İktidar o zaman 'dava yargıya intikal etti' demişti. Kendileri hakkında açıldığında gösterilen eylem ve davranışları gördünüz'' diye konuştu.

Dünyanın birçok ülkesinde partilerin kapatıldığını belirten Özok, demokrasiyi yok etmeye çalışan, ülkenin anayasal düzenini tehdit eden partilerin kapatılacağını ifade etti.

Partilerin kapatılmasının 2008 Türkiye'sine yakışmadığını belirten Özok, ''Keşke AK Parti hakkında kapatma davası açılmasaydı'' dedi.

Gelecek günlerde de parti kapatmaların olacağını öne süren Özok, bunun önüne geçilmesi için herkesin üzerinde anlaştığı bir anayasal düzen olması gerektiğini kaydetti.

Prof. Batum'dan tuhaf demokrasi anlayışı

Bahçeşehir Üniversitesinden Prof. Dr. Süheyl Batum da bugün bilerek, isteyerek veya cehaletten, demokrasi kavramının içinden çıkılmaz bir hal aldığını belirtti.

Prof. Dr. Batum, ''Kimileri 'demokrasi demek bir iktidarın seçimle iş başına gelmesi' diyor. Hele hele 45-50 aldıysa keyfinden geçilmez. Artık demokrasi demek 'o iktidarın söylediği' demek. Demokrasi bu değildir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious