Özdemir: Türkiye'den çok şey bekliyoruz

Özdemir: Türkiye'den çok şey bekliyoruz.8495
  • Giriş : 20.11.2008 / 22:41:00

Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Türkiye'nin AB üyeliğini içtenlikle istediklerini belirterek "Türkiye'den çok şey bekliyoruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Türkiye'nin AB üyeliğini içtenlikle istediklerini belirterek, hükümetin, ülkedeki reformları gerçekleştirme konusunda bir gün bile gecikmemesi gerektiğini söyledi.
Cem Özdemir, Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin bir soru üzerine, Türkiye'nin de tüm diğer üye ülkeler gibi Kopenhag kriterlerini ülke çapında yerine getirmesi gerektiğini bildirdi ve "Aslında Türkiye'den çok şey bekliyoruz. Üyelik için çok fazla şey yapacak, ancak daha az alacak. AB'ye üye olduğunda İspanya ya da Portekiz'in zamanında aldığı kadar para almayacak" dedi.

Türkiye'deki gelişmeleri yakından izlediklerini, yalnızca bakanlarla görüşmekle kalmayıp ülkenin her bir yanındaki kadın dernekleriyle de görüşmeler yaptıklarını, iç siyaset nedeniyle reformların yavaşlamasından da üzüntü duyduklarını belirten Özdemir, "Türkiye'nin, ülkedeki reformları yavaşlatmasından üzüntü duyuyorum. Türkiye dostu olarak Türkiye'nin bu konuda bir gün bile kaybetmemesi gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

AB'nin de Türkiye'ye verdiği sözlerde durması gerektiğini ve üyelik müzakerelerini "imtiyazlı ortaklık" hedefiyle değil, tam üyelik hedefiyle sürdürmesi gerektiğini ifade eden Özdemir, gelecekte çok daha farklı bir Türkiye'nin daha farklı bir AB'ye gireceğine dikkati çekti.

Türkiye'nin AB için öneminin sorulması üzerine de Özdemir, Türkiye'nin İsrail-Suriye yakınlaşması, Dağlık Karabağ sorununun çözümü, Kafkaslar'daki krizin aşılması ve Ermenistan ile yakınlaşma konusunda çok önemli adımlar attığını, bu adımların Avrupa için de çok önemli olduğunu kaydederek, Türkiye'nin iç sorunlarını çözmesi durumunda, çevresinde barışın sağlanması konusunda çok önemli rol oynayacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*