Özdemir: Yayınevinden işgüzarlık

  • Giriş : 05.07.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Doç. Dr. İbrahim Özdemir, ABD’de Said Nursi üzerine hazırladığı kitapta yayımlanan özgeçmişinde, ’Benim haberim olmadan yazmışlar. Yayınevi bir işgüzarlık yapmış, hemen düzelttim’ dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özdemir, makalesiyle ilgili sorular üzerine Milliyet’e şunları söyledi:

"Ben diyorum ki, Müslümanlar bir demokrasi kültürü geliştirecekse kendi kutsal metinlerini yeniden yorumlamalıdır. Ben oradaki tespitlerimin doğru olduğuna inanıyorum. Sekülerizmi de, bizim buradaki laiklik anlamında söylemiyorum. Benim makalelerimde sivil bir espri var. Tepeden alınan kararlarla bir yere varmak mümkün değil."

Özdemir’in internet sitesinde yayımladığı, "Demokratik Eğitimi İçselleştirmek" başlıklı makalesi de tartışılacak görüşler içeriyor. Makalede bazı bölümler şöyle:

Kendimize (yani Müslüman toplumlara) uygun bir anlayışın geleneğimizden ve özellikle de Kuran’dan hareketle ortaya çıkarılması gerekir.

Bunun için de bir yandan geleneğin eleştirel olarak ele alınması, diğer yandan da Kuran’ın yeniden yorumlanması gerekir. Bu çalışmada Kuran’ın böyle bir eğitim için gerekli temeli sağlayabileceği teklif edilecektir.

Yükselmekte olan dini eğilim ve değerlerin farkında olan sivil-askeri bürokrasiye hükmeden demokrasi karşıtı güçlerin, bunu istedikleri tarafa yönlendirmek amacıyla da bazı projeler geliştirdikleri bilinmektedir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious