Özdemir'den dışlanmışlara mesaj

Özdemir'den dışlanmışlara mesaj.9907
  • Giriş : 15.11.2008 / 23:14:00

Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi'nin parti kurultayında partinin eş başkanlık görevine seçilen Cem Özdemirin ilk sözleri ezilmiş ve dışlanmışlara oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi'nin bugün Erfurt kentinde düzenlediği parti kurultayında partinin eş başkanlık görevine seçilen Cem Özdemir, ağırlıklı olarak toplumda dışlanmış insanları temsil etmek istediklerini söyledi.

Özdemir, A.A'ya yaptığı açıklamada, seçim sonucuna çok sevindiğini, gelecek yıl yapılacak genel seçimin partisi için kolay olmayacağını belirterek, ''Benim için önemli olan Türk kökenli olarak seçilmem değil, önemli olan Türk kökenimin önem taşımaması. İnsanın salt kökeninden dolayı seçilmesini desteklemiyorum. Bir insan kökeni ne olursa olsun içeriğinden ötürü seçilebilmeli'' dedi.

Bu hedefe bugünkü parti kurultayında bir adım daha yaklaşmış olduklarını ifade eden Özdemir, ''1994 yılında başlayan macera ilk Türk kökenli milletvekili seçimiyle başladı. Buna bugün yeni bir sayfa daha eklendi. O da, ilk defa Türk kökenli birisinin Alman partisinin başkanı olması. Dilerim bundan sonra başka haberler de alırız. İnşallah günün birinde, belki bir hanımefendiyi bakan olarak, bakarsınız başbakan ya da Cumhurbaşkanı olarak görürüz. Eminim bunu da birlikte yaşayacağız'' diye konuştu.

Göçmen kökenlilerin Almanya için ne anlama geldiği sorusuna karşılık Özdemir, şunları söyledi:

''Yabancı kökenlilerin sorunlarını konuşurken Almanların sorunlarından farklı şeyler konuşmuyoruz. Almanların okul ve aile sorunları farklı kökenlilerin sorunlarından farklı değil. Yunanların, İtalyanların da benzer sorunları var. Bu şekilde yaklaşmayı daha sağlıklı buluyorum.''

Konuşmasında sosyal açıdan zayıf ailelerin çocuklarının sorunlarının Türk ailelerden daha farklı olmadığını dile getirdiğini kaydeden Özdemir, ''Yani onlar liseye, üniversiteye gidebiliyorlar mı? Maalesef gidemiyorlar. Etnik sorundan ziyade bir sosyal sorun var. Ciddi bir sosyal sorun var. Bunu değiştirmek gerekiyor. Hedefi büyük göstermek cepheyi de genişletmek gerekiyor. Toplumda tüm dışlanmış, tüm ezilmiş insanları temsil etmek istiyorum. Onun için seçimimi birinci kuşağa adamak istedim. Onlar burada değil. Genç kuşak burada. Birçok insan var benimle delege olarak gelen. Bu beni mutlu ediyor. Bir kısmı benim eski stajyerlerim. Yanımda çalışan arkadaşlar. Yavaş yavaş değişim görüyoruz'' şeklinde konuştu.

Alman meclisine 1994 yılında ilk Türk kökenli milletvekili olarak seçildiğini hatırlatan Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Hıristiyan Demokratlar da Berlin'de ve Hamburg'da Türk kökenli eyalet meclisi üyeleri çıkarttılar. Yeşiller yine bir ilke imza atıyor. Diğer partilerin bize bakarak demografik değişimi de göz ardı etmeden gerçekleri görmezden gelemeyeceklerini düşünüyorum. Eğer burada yabancı kökenli insanlar bu toplumun parçasıysa temsil edilmeleri gerekiyor. Dolayısıyla o kökenden insanların parti yönetiminde görülmesi, toplumun her kesiminde görülmesi dünyada en doğal bir şey.'' .

Yeşiller Partisi eş başkanlığına seçilmesinin çalışmalarına nasıl yansıyacağı, çalışmalarında ne gibi yeniliklerin olacağı sorusuna karşılık da Özdemir, şunları kaydetti:

''Parti üyelerimizin 'Anna' adında olduğu gibi 'Ayşe' adında da olmalarını istiyorum. Bunu ben başlattım, bunu daha da genişletmek istiyorum. Herkesi siyasete girmeye davet etmek istiyorum. Ben işçi ailesinden gelen birisiyim. Özel şartlardan gelen biri değilim. Ben bunu yapabildiysem, başkaları da bunu yapabilir. Hatta daha ötesine gidebilir. Benden daha başarılı olabilirler. Dolayısıyla bu bir zaman meselesi. Bundan böyle toplumda yaşayan her kesim esastır, bizim vatandaşımızdır. Bu toplumun bir parçasıdır. Alman oylarını ne kadar istiyorsak, yabancı kökenli oylar için de aynı çabayı harcayacağız.''

Alman televizyon kanalları da Özdemir'in parti başkanlığına seçilmesiyle ilgili haberlere geniş yer verdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*