Özden suçlamaları reddetti

Özden suçlamaları reddetti.12090
  • Giriş : 12.05.2008 / 23:09:00

Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, bir gazetede kendisine yönelik ortaya atılan “MİT ajanı” iddialarını yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazeteci Zihni Çakır’ın, son kitabında “MİT tarafından hazırlanan ve eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'in CIA ajanı” olduğunu iddia eden bilgilere yer vermesi, Özden’in sert tepkisine yol açtı. Özden, ANKA’ya yaptığı açıklamada, yazar hakkında dava açacağını belirtti ve şunları söyledi:

“Bir Anayasa Mahkemesi Başkanı bir ajan ise bunu bilen özel kişilerle resmi kuruluşların ilgili makamlara duyurmaması vatan hainliğiyle birdir. 1994’te bana yüklenen bu ilişki biliniyorsa 1995’te yeniden başkan seçilmem niçin önlenmemiştir. ABD ile ilgili yazılarım ve konuşmaların ortadadır. Kitaplarım ortadadır.

Hiçbir Amerikalıyı tanımadığım, hiçbir ilişkim bulunmadığı, hiçbir zaman ABD’ye gidip gelmediğim halde bu yakıştırmayı yapmanın onursuzluğu ve alçaklığı açıktır. Avukatlarım gereken davayı açacak. Anayasa Mahkemesi’nin bir başkanının itibarı, saygınlığı MİT’in saygınlığından aşağıda değildir. Böyle bir belge MİT’e ait olarak gösterildiği için, ilgililer açıklamaya davet ediyorum.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious