Özel harekatçılar gönüllü gidiyor

  • Giriş : 03.09.2006 / 00:00:00

Özel harekâtçılar terörle mücadele için Güneydoğu’ya gönüllü gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Terör örgütü PKK'nın özellikle Hakkari ve Şırnak gibi doğu illerindeki faaliyetlerinin önüne geçilmesi amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü, özel harekâtçıları bu illere kaydırdı.

Sadece son bir ayda 500'e yakın özel timci polis, bu illerde görevlendirildi. Bunlardan 180'i, zorunlu şark hizmeti bulunmadığı halde PKK ile mücadele etmek için doğu illerine gönüllü gitti.

Emniyet Genel Müdürlüğü, terör örgütünün son dönemde iyice artan bombalama ve mayın eylemlerine karşı harekete geçti. Emniyet verilerine göre yıl başından bu yana düzenlenen operasyonlarda sadece polis bölgesinde PKK'ya ait 600 kilogram plastik patlayıcı yakalandı. Örgütün özellikle doğu illerinde tırmandırdığı eylemlerinin önüne geçmek amacıyla Emniyet, özel harekatçıları devreye soktu. Geçtiğimiz günlerde Özel Harekat Daire Başkanlığı'nın Ankara Gölbaşı'ndaki karargâhında açılan özel harekât kursunu başarıyla tamamlayan 240 özel harekatçının tamamı, doğu ve güneydoğu illerinde görevlendirildi. Özel Harekât Daire Başkanlığı bünyesinde batı illerinde görev yapan özel timcilerden ise 180'i PKK ile mücadele amacıyla gönüllü oldu. Daire Başkanlığı'na başvuran 180 özel timci, herhangi bir şark hizmeti zorunluluğu bulunmadığı halde gönüllü olarak Hakkari, Şırnak gibi illerde görev yapmak istediğini başkanlığa bildirdi. Böylece sadece son bir ayda 500'e yakın özel timci doğu illerine kaydırıldı.

Yılbaşından bu yana batı illerinden doğu illerine kaydırılan özel timcilerin sayısının ise 2 bini aştığı belirtiliyor. Özel Harekat'ta görevli üst düzey bir yetkili, “Ankara Emniyet Müdürlüğü Özel Harekât Şubesi'nde şu an 7 özel timci kaldı. Çok sayıda arkadaş şarka gitti.” bilgisini veriyor. Bu arada önümüzdeki günlerde 2 yıllık polis meslek yüksekokulu mezunlarından çok sayıda polisin de Özel Harekat Daire Başkanlığı bünyesine alınacağı öğrenildi. Yeni mezun polisler Özel Harekat'ta alacakları 3 aylık yoğun eğitimin ardından doğu illerinde görevlendirilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious