Özel harekatçılar sıcak bölgeye gidiyor

Özel harekatçılar sıcak bölgeye gidiyor.11251
  • Giriş : 13.06.2007 / 17:19:00

Kuzey Irak'ta ABD'nin Irak operasyonu sonrası peşmerge köyüne yaptırdığı yol.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Artan terör olayları, Emniyet'i harekete geçirdi. Emniyet, Batı illerinde görev yapan özel harekat birliklerini Doğu ve Güneydoğu illerine kaydırma kararı aldı. Bu arada Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ''güvenli bölge'' ilan ettiği alanda güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde artan terör olayları üzerine, Emniyet ilk etapta 123 özel harekatçıyı takviye amacıyla bölgeye gönderdi.

Buna göre, ihtiyaç halinde Batı illerinde görev yapan özel harekatçıların bölgeye kaydırılması tekrar gündeme gelebilecek.

Emniyet, özel harekatçı açığını kapatabilmek içinde yeni personel yetiştirecek.

Temmuz ayında açılacak kursu tamamlayan 250 yeni özel harekatçı da göreve başlayacak.

Sınırda güvenlik

Bu arada Türk Silahlı Kuvvetleri'nin "güvenli bölge" ilan ettiği alanda güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı.

Şırnak'ın İdil ilçesinden Hakkari'nin Yüksekova ilçesine kadar olan 300 kilometrelik bölgede yeni kontrol noktaları kuruldu.

Buralardan geçen araçlar ve yayalar günün her saatinde ince aramaya tabi tutuluyor.

Bölgenin hakim tepelerine de yeni tank ve toplar yerleştirdi. Sınırda açılan mevzilere yeni askerler sevkediliyor.

Güvenli bölge ilan edilen alanların belirli kesimlerine gazetecilerin girmesini de izin verilmiyor.

Güvenlik güçleri, askeri konvoyların geçiş güzergahında sık sık mayın taraması yapıyor. Konvoylara havadan da askeri helikopterler eşlik ediyor.

Dün hükümet-asker görüştü

Sınır ötesi operasyon için askerin hükümetten yazılı talimat, hükümetin de askerden yazılı talep beklediği bir dönemde, asker ve sivil kanat dün bir araya geldi.

Güvenlik zirvesinden “Terörle mücadele ülkemizin en öncelikli gündemi. Hükümet ve Türk Silahlı Kuvvetleri eşgüdüm içinde çalışıyor” mesajı çıktı.

Terör saldırıları arttı

Türkiye, terör örgütü PKK'nın saldırılarını artırması nedeniyle gergin günler yaşıyor. Kuzey Irak'ta yaklaşık 4 bin PKK'lının barındığını belirten Türkiye, bu konuda yardım talep ettiği müttefiği ABD'den de beklediği karşılığı bulamıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri son dönemde Irak sınırına binlerce asker gönderdi ve askeri yığınak yaptı. 5 bölge "Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi" ilan edildi.

Sınır ötesi operasyona sıcak bakan Genelkurmay Başkanlığı, "Kuzey Irak'ta ne yapacağımıza siyasi otorite karar verir'' yönünde görüş bildiriyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, Kuzey Irak'a yapılacak olası bir sınır ötesi operasyon konusunda, ''İçerideki 5 bin teröristle mücadele bitti mi ki, dışarıdaki 500 ile uğraşalım'' mesajı veriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious