Özel havayolları ve hac pastası

Özel havayolları ve hac pastası.13925
  • Giriş : 07.12.2008 / 10:40:00

Onur Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Cankut Bagana, hac döneminde Suudi Arabistan a hacı taşımak istediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Habertürk Ekonomi Koordinatörü Güntay Şimşek'in hazırladığı Airport programına konuk olan Onur Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Cankut Bagana, Avrupa pazarında durgunluk yaşandığını, özel sektörün şiddetle yeni pazarlara ihtiyacı olduğunu belirterek, hac döneminde Suudi Arabistan'a hacı taşımak istediklerini ancak THY'nin korumacı tutumuna takıldıklarını kaydetti.
Hac döneminde uçaklarını Suudi Arabistan'a kiraya vermek zorunda kaldıklarını anlatan Bagana, şöyle devam etti: “Suudi Arabistan yetkilileri 27 İslam ülkesine Open Sky'ı teklif ettiler ve 27 İslam devletiyle anlaşma yaptılar. Yani istediğiniz kadar uçun diye teklifte bulundular. Fakat hac pastası çok kazançlı bir pasta olduğu için THY biz henüz buna hazır değiliz dedi.”

THY'nin hac döneminde bir yolcuyu 900-1000 dolara taşıdığını ifade eden Bagana, “Suudi Arabistan'ın teklifi kabul edilmiş, bu iş özel sektöre de açılmış olsaydı biz 500-600 dolara hacı taşıyabilirdik. Suudi Arabistan'ın herkes uçabilir teklifine karşılık 'Biz buna hazır değiliz' demek egoist ve cimrice bir tutumdur.” dedi. Özel sektör olarak THY'nin taşıyamadığı kapasiteye talip olduklarını söyleyen Cankut Bagana, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın sorunun çözümü konusundaki gayretlerini de takdirle karşıladıklarını ifade etti.
Rusya'da turizme aç milyonlarca insan bulunduğunu ancak bu ülkeden turist taşıyamadıklarını anlatan Bagana, “Rusya kendi pazarını koruyor. Bu durum abi olarak gördüğümüz THY'nin de işine geliyor. Ruslar istemiyor diye o pazarda gerektiği kadar agresif davranamıyoruz. Rusya ve Türkiye arasında yapılacak anlaşmalarla bu pazar daha da gelişebilir” diye konuştu. Bagana, Rusya'dan bir şirket ile ortaklık yaptıklarını ve Türkiye'ye turist taşımak istediklerini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*