Özel hekim ve diş hekimi muayene ücretleri artıyor

Özel hekim ve diş hekimi muayene ücretleri artıyor.21194
  • Giriş : 28.12.2007 / 15:23:00

Özel hekim ve diş hekimi muayene ücretleri, 2008 yılının başından itibaren artacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Altan Ayaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2008 Yılı İşyeri Hekimliği Ücret Tarifesi ile 1 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında uygulanacak özel muayene ücretleri için baz alınacak katsayı listesinin hazırlandığını bildirdi.

İllerin gelişmişlik düzeyine göre farklı farklı belirlenen katsayıların 2 ile 2.80 arasında değiştiğini belirten Ayaz, ''Muayene ücretlerindeki artış yüzde 7 dolayında olacak. Yani halen 70 YTL olan muayene ücreti 75 YTL'ye çıkacak'' dedi.

2008 Yılı İşyeri Hekimliği Ücret Tarifesi için katsayı ise 3.476 olarak belirlendi.

-DİŞ HEKİMİ ÜCRETLERİ-

Türk Diş Hekimleri Birliği Başkanı Celal Korkut Yıldırım da 2008 yılında uygulanmasını istedikleri diş hekimliği muayene ücreti tarifesini 23 Kasımda Sağlık Bakanlığına gönderdiklerini, ancak Bakanlıktan henüz onay gelmediğini söyledi.

Maliyet analizine göre hazırlanan tarife uyarınca yapılması planlanan artışın enflasyon oranının altında olacağını belirten Yıldırım, ''Bu hesaplama kira, elektrik ve suyun yanı sıra personel ücretlerine yapılan zam esas alınarak yapılıyor. Sağlık malzemesi ve laboratuvar harcamalarında artış olmadığı için sadece bu kalemler baz alındı'' diye konuştu.

Söz konusu tarifeye göre muayene ücretlerinde yüzde 3-5 oranında artış olacağını bildiren Yıldırım, ''İller arasında bir fark gözetilmedi. Maliyet analizi hesaplaması neyi gerektiriyorsa o esas alındı'' dedi.

Kamudaki diş hekimlerinin maaşın yanı sıra performans ücreti de aldıklarını hatırlatan Yıldırım, hazırladıkları tarifeyle özel çalışan diş hekimlerinin ücretlerinin kamudakilerle aynı düzeye getirilmesini hedeflediklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious