Özel okul fiyatları üzerine YORUM

Özel okul fiyatları üzerine <blink>YORUM</blink>.12202
  • Giriş : 23.05.2008 / 13:48:00
  • Güncelleme : 23.05.2008 / 13:52:48

Özel okullar 'fiyat tarifelerini' açıklıyor; tablo korkunç: KDV dâhil 29 bin 600 YTL

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Naçizane Bir Tavsiye… 

 

SEMRA PINARLI - Eskiden aileler çocuklarının daha iyi yabancı dil eğitimi alması için özel okulları tercih ediyordu çünkü devlet okulları bu konuda yeterli değildi. O zaman için özel okul fiyatları da bu kadar fahiş değildi. İlla ki verilen bir meblağ vardı ama henüz özel okullar ticarethaneye dönmemişti. 

 

Şimdilerde ise durum bambaşka, özel okullar bu sene ki fiyatlarını açıklamışlar. İlk örnek TED Ankara Koleji, anaokulu 5 yaş grubu için 2008 – 2009 yılı ücreti KDV dâhil 29 bin 600 YTL. Şaka gibi… Neredeyse 30 bin YTL okul parası. Sanırım altın kalemlerle, beyine yerleştirilen özel hafıza çipleriyle ders veriliyor. 

 

Benim düşünceme göre artık özel okullar dejenere olmaya başladı. Her şeyden önce okula verilen parayla okulu tamamlamak mümkün değil. Eğitim süresi içerisinde vereceğiniz ekstra paralar da cabası. Okulun belirlediği 30 bin YTL’nin üzerine siz bir 5 bin YTL daha ilave edin. Ayrıca bir çocuğun özel okulda okuyor olması onun gelişiminde de sorunlar yaratabiliyor. Çocuk, okulda bambaşka bir dünyadayken gerçek hayatta çok farklı yaşamlarla karşılaşabiliyor. Bu da çocuğun hem ikilem yaşamasını hem de hayal kırıklığı yaşamasını sağlayabiliyor. 

 

Ben tüm çocuklu ailelere ve çocuğunu okula göndermek için araştırma yapan ailelere tavsiye de bulunuyorum ki çocuğunuzu devlet okuluna gönderin. Gönderin ki hem toplumla iç içe yaşamayı hem de bir birey olarak her kesimden insanla bir arada olmayı öğrensin. 

    

Özel okula vermeyi düşündüğünüz parayı da bir bankada biriktirip çocuğunuzu yabancı dil öğrenmesi için yurtdışına gönderin kaldı ki bunun illa ki bir yabancı dil öğrenimi olması gerekmiyor, ufkunu genişletmek için  Erasmus programına katılımını sağlayın. (Erasmus, “Exchange Student” olarak da bilinen Avrupa Birliğine üye ve üye olmaya aday ülkeler arasında yapılan üniversite öğrencilerinin karşılıklı değişim programıdır. Bir ülkeden seçilen öğrenciler karşı ülkeye gider karşı üniversitede seçtiği öğrencilerini bu ülkeye gönderebilir.)

 

İnanıyorum ki bu şekilde çocuğunuza çok daha iyi bir gelecek sağlamış olacaksınız. 

Benden size naçizane bir tavsiye… 

 

HABER AKTÜEL ÖZEL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious