Özel okullar boş kaldı!

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Kontenjanı bin 547 olan 17 yabancı lisede kesin kayıt yaptıran öğrenci sayısı 78. Boş kontenjan ise bin 469. Taban puanlar düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) ile öğrenci alan ancak yerleştirmeyi kendi yapan özel okullar taban puanlarını düşürmeye başladı. Toplam bin 547 kontenjanı olan 17 yabancı lisede boş kontenjan ise bin 469. Bazı okullara hiç öğrenci kaydı yapılmadığı dikkat çekti.

Toplam 180 kontenjanın bulunduğu Amerikan Robert Koleji'nde 129 öğrenci kayıt yaptırdı. Özel Okullar Birliği Sınav Yürütme Kurulu Başkanı Nurullah Dal, kontenjanların boş kalmasının sürpriz olmadığını belirterek, "Bu önemli değil, her yıl buna benzer sonuçlar yaşanıyor. Öğrenciler alternatifli davranmak istiyor. Üç hafta içinde tüm okullara kayıtlar yapılır" dedi. Yarın birinci ön kayıt döneminin sona ereceğini anlatan Dal, iki kez daha yeni taban puanların ilan edileceğini ve 28 Ağustos'ta da kayıt takviminin son bulacağını hatırlattı. Dal her yıl ön kayıt dönemlerinde kontenjanlarda boşluklar kaldığını söyleyerek, bu yıl önceki yıllara kıyasla sayının "sürpriz" olmadığını dile getirdi. Dal, Anadolu ve fen liselerinde ise 73 bin boş kontenjan olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu:

'ÖĞRENCİLER BEKLİYOR'

"Asıl sürpriz Anadolu ve fen liselerinde. 73 bin boş kontenjan var. Bunun nedeni de yüksek puan alan öğrenciler yerleştirilmelerine rağmen kayıt yaptırmadılar. Galatasaray'da, İstanbul'da bile boşluk var. Çünkü öğrencilerin tümü ikinci tercihlerde daha yüksek puanlı okullara girebileceğini düşünüyor. Örneğin Galatasaray'ı kazanan bile İstanbul Lisesi'ne ikinci yerleştirmede gireceğini tahmin ederek, kayıt yaptırmıyor. Kısaca tüm öğrenciler ikinci yerleştirmeyi bekliyor. Ondan sonra da Anadolu, fen liselerinde kontenjanlar dolduktan sonra özel okullarda da kontenjanlar dolacak. Biz de iki hafta daha taban puanları tekrar düzenleyip tekrar açıklayacağız. O yüzden veliler yeni puanları yakından takip etmeli. Bu hafta sonuna kadar özel okulların da kontenjanlarının yarısı dolar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious