Özel sektör hastane inşa edecek, devlet kiralayacak

Özel sektör hastane inşa edecek, devlet kiralayacak.40520
  • Giriş : 13.01.2008 / 13:49:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki cumhurbaşkanının reddettiği, herkese sağlıkta sosyal güvence getiren düzenlemeyi yasalaştıracaklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kanuna göre doğumundan 18 yaşına gelinceye kadar her vatandaşın Türkiye Cumhuriyeti devletinin sağlayacağı güvence altında olacağını söyledi. "Parası olana bakarız, olmayana başının çaresine baksın; yok böyle bir şey." diyen Erdoğan, Batılı ülkelerde olan 18 yaşına kadar sağlık güvencesinin Türkiye'de de hayata geçirileceğini ifade etti. Dünya Göz Hastanesi'nin İstanbul Etiler'deki binasının açılışını yapan Başbakan Erdoğan, hükümetin özel sektör-kamu ortaklığı ile hayata geçirmeyi planladığı yeni hastane modeli hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan "Hastane kur, 25-30 yıllığına devlet olarak kiralayalım. Bina yap, donanımı bizden, 25-30 yıllığına kiralayalım. Derdimiz kent hastaneleri kurmak." dedi. Devletin bütçesinin sağlıkta yeni hastaneler yapmaya yetmediğini ifade eden Erdoğan "Ama kiralamaya bütçemiz yeter. Okulda da aynı şeyleri söylüyoruz. Okul yap, biz senden kiralayalım." şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın dile getirdiği kent hastaneleri modeli şöyle: Hastaneyi özel sektör kuruyor, hastanelerde kamu-özel sektör kâr ortaklığı yapılıyor. Yap-işlet modeli olarak bilinen sistem İngiltere'de uygulanıyor. Türkiye'de hükümetin sağlık modeli olarak benimsediği sistemi hayata geçirmek üzere özel bir dernek kuruldu. Erdoğan, açılış konuşmasında İstanbul ve Ankara'da kurulacak 4 yeni hastanenin müjdesini de verdi. Buna göre İstanbul Avrupa yakasında Atatürk Stadyumu yakınında 1 milyon 400 bin metrekare üzerinde Türkiye'nin en büyük devlet hastanesi inşa edilecek. Aynı şekilde Anadolu yakasına da dev bir hastane yapılacak. Ankara'da da 2 büyük devlet hastanesi için arsa arayışı sürüyor. Törende, Dünya Göz Hastanesi'nin sahibi Eray Kapıcıoğlu, ressam Dan Dunn's'un, 5 dakikada eliyle yaptığı yağlıboya tablosunu Erdoğan'a hediye etti.

Bu arada, açılışta Başbakan Erdoğan'a sözlü eleştiride bulunan 2 kişi gözaltına alındı. Şahıslar, Etiler Polis Merkezi'ne götürüldü. Eleştirinin 2B arazileri ile ilgili olduğu öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious