Özel sektöre ilgi artmalı

  • Giriş : 22.11.2006 / 00:00:00

Bakan Güler, 10. MÜSİAD Uluslararası İş Forumu Kongresi'nde 'Finansal Yatırım Ortaklıkları' konulu panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin enerji alanında üreten ve tüketen ülkeler arasında tabii bir köprü konumunda olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "2020 yılına kadar 128 milyar dolarlık yatırım yapmamız gerekiyor. Bu yatırımı biz devlet olarak yapmayı düşünmüyoruz. Bunu özel sektöre ve yabancı yatırımcılara yaptırmayı düşünüyoruz. 105 milyar dolarlık kısmı elektrik yatırımları oluşturuyor" dedi.

Kongreye katılan iş adamlarını Türkiye'deki enerji yatırımları konusunda bilgilendiren Güler, yatırımcıları, bu konuda büyük potansiyele sahip olan Türkiye'ye davet etti. 2020 yılına kadar 128 milyar dolarlık enerji yatırımı yapılacağını duyuran Güler, bu yatırımı, devlet olarak yapmayı düşünmediklerini ifade etti. Güler, "Bunu özel sektör ve yabancı yatırımcılara yaptırmayı düşünüyoruz. 105 milyar dolarlık kısmı elektrik yatırımları oluşturuyor. Bu projeleri önemsiyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin yenilenebilir enerji konusunda büyük potansiyele sahip olduğunu ifade eden Güler, şöyle konuştu: "Bizim işletmede olan yatırımların toplamı 12 bin 600 megabayt. Şu an yenilenebilir enerji yasasını çıkardık. Bu projeler yapılabilecek projeler. Sadece geçen ay 44 tanesini özel sektöre verdik. 44 tanesinin toplamı bir Karakaya yapıyor."

Bakan Güler, 5-6 sene içiresinde Devlet Su İşleri'nin (DSİ) 50 yılda yaptığı projeleri bitirmiş olacaklarını dile getirerek, tüm bu yatırımlar için yabancı yatırımcıları Türkiye'ye davet ettiğini vurguladı. Güler, jeotermal enerji konusunda da Türkiye'nin Avrupa'da birinci, dünyada yedinci sırada olduğuna işaret ederek, bu konudaki gelişmeleri anlattı. Bu enerji yatırımlarında yatırımcılarla çalışmaya hazır olduklarını ifade eden Güler, "Biz aradaki duvarları kaldırmak isitiyoruz. Birlikte zengin olmak istiyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious