Özel sektöre şükran borçluyuz

  • Giriş : 20.05.2006 / 00:00:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, e-esnaf projesiyle 6 milyon esnafın 4 milyonunun pasif olduğunun görüldüğünü, ölen veya iş değiştiren esnafın kayıtlarının silinmediğinin tespit edildiğini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Coşkun, ekonominin geldiği başarılı noktada özel sektöre şükran borçlu olduklarını kaydetti.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ni (İESOB)ziyaret eden Bakan Ali Coşkun, burada yaptığı konuşmada, siyasi istikrarın sağlandığı ortamda sosyal barışın geliştiğini hatırlattı. Ali Coşkun şöyle dedi: "Bu ortamda ekonomik ve sosyal meseleleri çözebildik. bugün geldiğimiz noktada da özel sektöre şükran borçluyuz. Ekonominin geldiği noktada Türkiye'nin bir sıkıntısı yok. Ekonomi de istikrara kavuştu, çünkü devlet asli görevlerine dönmeye başlayınca piyasa devletin müdahalesi dışında kendi dinamiklerini oluşturdu."

Ekonomide yaşanan son gelişmelerle döviz kurunun da dengeye oturduğunu belirten Coşkun, bu konuda bir sıkıntı yaşanmadığını da belirtti.

Gündemdeki Marketler Kanunu'nun Meclis'e gelmesi konusunda da ellerinden geleni yaptıklarını dile getiren Coşkun, marketlere karşı olmadıklarını, ancak Anayasa'nın 173. maddesinde esnaf ve sanatkarın korunması sorumluluğunun hükümete verildiğini hatırlattı. Coşkun, şehircilik açısından, trafiğin yoğunluğunun olmadığı doğru yerlerde marketlerin kurulması gerektiğinin altını çizdi. Bu arada, Coşkun, marketlerde satılan malların faturaları ödenirken reklama iştirak parası, rafa iştirak parası gibi büyük mağazaların güçlerine dayanarak küçük mağazaları baskı altında tuttuğu iddialarını müfettişlerin araştırdığını belirtti. Esnafı zincirin halkalarına benzeterek sanayici ve benzerleriyle ayırt etmeden destek olunması gerektiğini belirten Coşkun, aksi takdirde bir çözülmenin yükün taşınmasını sekteye uğratacağını belirtti.

E-esnaf projesiyle 6 milyonun esnaftan 4 milyonun pasif hale geldiğini, ölenlerin veya meslek değiştirenlerin kayıtlarının silinmediğini belirten Coşkun, şimdi sağlıklı bir yapıya kavuşulduğunu, seçimlerin internet aracılığı ile merkezden alınan hazirun cetvelleriyle yapıldığını hatırlattı. Bundan böyle, artık genel kurullara gölge düşme ihtimalinin ortadan kalktığını, esnaf ve sanatkarın tuşlara dokunarak elleriyle tutmuş gibi takip edebildiklerini ifade eden Coşkun, esnaf ve sanatkarın yalnızca ekonominin değil rejimin de temel taşları olduğunu kaydetti. Bu yüzden esnafa olan desteğin süreceğini belirten Coşkun, 2002 yılında kullandığı kredide yüzde 59 faiz ödeyen ve yüzde 24 batık vaziyette olan esnafa, geçen süre içinde 3.5 milyar YTL krediyi yüzde 13 faizle kullandırdıklarını, faizleri tek rakama indirmek için gayret sarfettiklerini söyledi.

İESOB Başkanı Mehmet Ali Susam da Marketler Kanunu'nun Meclis'e gelmesi konusunda Bakan Coşkun'dan destek sözü aldıklarını, düzenleyecekleri Kemeraltı Alışveriş Günleri ile marketlerin uyguladığı tüketicilere yönelik etkinliklerin benzerini yapacaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious