Özel temsilcilerin gözü Mahmur'da

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

Türkiye ve ABD’nin PKK ile Mücadele Özel Temsilcileri Başer ve Ralston’un yaptıkları görüşmede ağırlığın Kuzey Irak’taki Mahmur Kampı olduğu öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başer ve Ralston, Perşembe günü İstanbul’ta yaptıkları beşinci görüşmede Türkiye’nin PKK’nın kontrolünde olduğu gerekçesiyle kapatılmasını istediği Mahmur Kampına odaklandılar.

Başer ve Ralston’un İstanbul’da yaptıkları görüşmede ağırlığın Kuzey Irak’taki Mahmur Kampı’nın boşatılması konusuna verildiği öğrenildi.

Görüşmede, Mahmur Kampının boşatılmasına ilişkin olarak Pazartesi günü Cenevre’de Türkiye, Irak ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği arasında yapılan “üçlü toplantı” değerlendirildi.

Diplomatik çevrelerde Başer-Ralston görüşmesinin “çok iyi” geçtiği, Mahmur Kampı konusunda çok yapıcı bir görüşmenin yapıldığı” belirtiliyor.

Josep Ralston, bir süre önce Kuzey Irak’a giderek 11 binden fazla kişinin barındığı Mahmur Kampını ziyaret etmişti.

CENEVRE SÜRECİ

Bu arada, ABD’nin “gözlemci” olarak katıldığı, Cenevre’deki “üçlü toplantı”da Mahmur Kampının boşaltılmasına yönelik anlaşma konusunda “iyi bir ilerleme” sağlandığı da ifade ediliyor. Diplomatik çevrelerde “Hala üstesinden gelinmesi gereken bazı sorunlar var ancak sürecin yakında sonuçlanması umulduğu” kaydediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious