Özel tıp merkezleri acil hastaları kabul edecek

Özel tıp merkezleri acil hastaları kabul edecek.15207
  • Giriş : 20.02.2008 / 16:29:00

Özel tıp merkezleri bundan böyle, acil servislerine başvuran hastaları kapıdan çeviremeyecek, ödeme imkanına bakmadan hastalara ilk müdahaleyi yapmak zorunda kalacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sağlık Bakanlığı'nın ayakta teşhis ve tedavi merkezlerine yönelik yönetmeliği yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle tıp merkezleri, poliklinik ve muayenehanelerin fiziki koşulları ve tıbbi donanımları ile verecekleri tedavi hizmeti standarda bağlandı. Artık, tıp merkezleri acil servislerine başvuru yapan hastaları geri çeviremeyecek.

Merkezler hastanın ödeme imkanına bakmaksızın ilk müdahaleyi yapacak ve ambulanssız merkez kalmayacak. Hastanın yoğun bakıma ihtiyaç duyması halinde, özel ya da kamu hastanesine nakli bu ambulanslarla yapılacak. Hastanın teşhis ve tedavisiyle ilgili tüm masraflarını da tıp merkezi karşılayacak.

Düzenlemelere tıp merkezleri 3 ayda uyacak

Tedaviyle ilgili bu düzenlemelere mevcut tıp merkezlerinin 3 ay içinde uyması gerekiyor. Yönetmelikle merkezlerin fiziki koşulları ve tıbbi donanımları da yeniden belirlendi.

Buna göre, her isteyen istediği yerde sağlık kuruluşu açamayacak. İzin yetkisi Sağlık Bakanlığı'nda olacak. Merkez sadece müstakil binada kurulabilecek.


Mevcut tıp merkezleri ise bu kriterleri 4 yıl içinde karşılamak zorunda. Güzellik ve estetik merkezi kavramı ise 2010 yılında kalkıyor. Yönetmeliğe göre bu tarihten sonra, merkezin işletmecisi doktorsa, yetki belgeleriyle tıbbi işlem yapabilecek. Ancak merkezin tabelasında "estetik" kelimesi geçemeyecek.

İşletmecisi doktor olmayan merkezler ise isterse güzellik salonuna dönüştürülecek ve tıbbi işlem yapamayacak. Özel sağlık merkezlerini denetleme yetkisi ise il sağlık müdürlüklerinde olacak.

Özel merkezler düzenlemeye karşı çıkıyor

Özel sağlık kuruluşları Sağlık Bakanlığı'nın yönetmeliğinde fiziki koşul kriterlerine karşı çıkıyor ve yeni düzenlemeler ile merkezlerin yüzde 95'inin kapanacağını iddia ediyor. Tıp merkezleri Sağlık Bakanlığı'nın sadece tedavi kriterlerini "olması gereken bu" diyerek destekliyor.

Ancak yürürlüğe giren yönetmelikte 3 madde var ki, özel sağlık kuruluşlarına göre, bunlar, merkezlerin yüzde 95'inin kapanmasına sebep olacak. İlk madde özel dal merkezleri, yani kadın doğum, fizik tedavi gibi tek uzmanlık alanında hizmet veren merkezler ile ilgili.

Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Derneği (AYSAD) Başkanı Kürşad Özdemir, "Bu yönetmelik özel dal merkezinden hiç bahsetmiyor. Yeni yönetmelikte özel dal merkezlerine yeni bir ruhsat olmadığı için bazı kurumlar, 'Kardeşim yeni yönetmelikte senin ismin yok, sana ödeme yapmam' diyebilirler" dedi. Dal merkezi sahiplerine göre, kendi adlarının yönetmelikte geçmemesi uzun vadede sorun yaratacak.

Merkezler belediyelerin belirleyeceği alana kurulacak

İtiraz edilen bir diğer madde ise özel sağlık merkezlerinin, belediyelerin belirleyeceği sağlık alanına kurulma zorunluluğu.

Özdemir, "Yapı kullanım izninde bu bina konut ve dükkan gözüküyor. Şimdi sağlık alanı olma zorunluluğu var. Biz müracaat ettik 2007 yılında, belediye bunu reddetti ve 'Sağlık alanı olması mümkün değildir' dedi. Ben yönetmeliğin herşeyine uyuyorum. Ama nedir bir belgem yok" diye konuştu.

Kadın Hastalıkları Merkezi İşletmecisi Mehmet Duygulu ise, "Önceki ruhsatlandırmayı Sağlık Bakanlığı yaptı. Bir tarihe kadar verilen ruhsatlara 'Hayır onlar yanlıştı' diyorsun. 'Bu yanlıştı' diyorsanız, yanlışlık kendilerine ait ve bu yanlışlığı bize yüklemesinler" dedi.

Bir diğer itiraz maddesi ise, doktor istihdamı ve tıbbi cihaz yenilemelerine ilişkin düzenleme. Duygulu, "Bize diyor ki, 4 yıl mevcut halinle devam edersin. Bu süre içerisinde herhangi bir teknolojik tıbbi cihaz ve sağlık çalışanı değiştirirsen yeni yönetmeliğe tabii tutarım. Sağlıkta sürekli yeni cihazlar gelişiyor. O zaman kaliteye önem verirken bizi kalitesiz bırakacak" diye konuştu.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious