Özel Tıp Merkezlerine bakanlıktan çeki düzen

Özel Tıp Merkezlerine bakanlıktan çeki düzen.13622
  • Giriş : 21.01.2008 / 09:12:00

Düzenleme gelirse 2008 yılında en az 2.500 Tıp merkezi kapanacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık Bakanlığı personel açığını ve denetim yetersizliğini gerekçe göstererek ayakta teşhis ve tedavi yapan özel sağlık kuruluşlarını kapatma kararı aldı.

Bakanlığın bu konudaki çalışmaları son aşamaya geldi. Hazırlanan yeni yönetmeliğe göre bu tür kuruluşlar ‘tıp merkezleri’ adı altında toplanacak. Tıp merkezleri için de yeni kriterler getirilecek. Düşünülen kriterlerden bazıları ise şöyle: Merkezler sadece müstakil ve ahşap olmayan binada hizmet verebilecek.

YER YETKİSİ BAKANLIĞA

Merdiven genişlikleri 1.5 metre olacak. Hastane iskan izni alınacak. Nerede açılacağını belirme yetkisi sadece Sağlık Bakanlığı’na ait olacak. Yönetmelik değişikliğini eleştiren Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Dr. Sinan İbiş, denetimlerin aksatılmaması gerektiğine kendilerinin de katıldığını belirterek “Ancak tümünü birden kapatmak ülke ekonomisine darbe demektir” diye konuştu.

35 BİN KİŞİ İŞSİZ KALABİLİR

Tıp merkezlerinin yerinin de Bakanlık tarafından belirlenecek olmasını eleştiren Dr. Sinan İbiş “Bu yönlendirme sağlıksız. Hangi kriterlere göre yer belirlenecek” dedi. Uzmanlar ise bu karar ile birlikte 35 bin personelin işsiz kalabileceğini, aileleriyle birlikte 80 bin kişinin karardan etkileneceğini belirtti. Hazırlanan yönetmelik taslağı özel sağlık kuruluşlarını da harekete geçirdi. Binin üzerinde tıp ve dal merkezi temsilcisi 22 Ocak’ta Ankara’da toplanıyor. Yapılan açıklamada yeni yönetmelik ile sağlığın tamamen hastanelere devredilmek istendiği ve bu durumun tekelleşmeyi beraberinde getireceği vurgulandı.

Karardan etkilenen kuruluşlar

Türkİye’dekİ butik kliniklerden özel tıp merkezlerine, medikal tedavi sunan kaplıcalardan güzellik merkezlerine kadar çok geniş bir yelpazedeki firmalar karardan etkilenecek. Ayakta teşhis ve tedavi yapan poliklinikler, özel dal merkezleri, güzellik merkezi ruhsatı olan kaplıcaların termal terapi bölümleri de karar kapsamına giriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious