Özel yabancı okullar sınavı yapıldı

Özel yabancı okullar sınavı yapıldı.14910
  • Giriş : 31.05.2009 / 15:44:00

Özel yabancı ortaöğretim okullarına giriş sınavı, 14 ilde yapıldı. Saat 10.00'da başlayan ve 120 dakika süren sınav sorunsuz bir şekilde tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özel Yabancı Ortaöğretim Okulları Sınav Yürütme Kurulu'ndan yapılan açıklamada, sınavın Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Mersin, Muğla, Samsun ve Zonguldak illerinde saat 10.00'da başladığı, 120 dakika sürdüğü ve sorunsuz bir şekilde tamamlandığı belirtildi.

Sınav sorularının yüzde 90'ının Türkçe, matematik, fen ve teknoloji ile sosyal bilgiler derslerini içerdiği, bu soruların yüzde 70'inin 8. sınıfların öğretim programlarını, yüzde 30'unun ise 7. sınıfların öğretim programlarını kapsadığı ifade edilen açıklamada, sınav sorularının yüzde 10'luk diliminin ise dil öğrenme yeteneğini ölçen sorulardan oluştuğu vurgulandı.

Özel yabancı ortaöğretim okulları sınavının yapılışı, öğrencilerin gireceği sınav yerlerinin tespiti, sınav sonuçlarının değerlendirilmesi, bu okullara yerleştirilecek öğrencilere ait asil ve yedek listelerin belirlenmesinin Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildiği hatırlatılan açıklamada, özel yabancı ortaöğretim okullarının 1667 olan kontenjanına 18 bin 512 başvuru yapıldığı ifade edildi.

Sınav sonuçlarının 25 Haziran 2009 tarihinde ''www.MEB.gov.tr'' internet adresinden ilan edileceği vurgulanan açıklamada, adayların okul tercihlerini sınav sonuçları açıklandıktan sonra 26 Haziran-15 Temmuz 2009 tarihleri arasında yine aynı internet adresinden yapacakları, asil ve yedek listelerin ise 24 Temmuz 2009 tarihinde yine buradan ilan edileceği kaydedildi.

Adaylara ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyeceğine dikkat çekilen açıklamada, bu konuda öğrenci ve velilerin ''www.yabanciokullarsinavi.org'' adresinde yer alan özel yabancı okullara giriş sınavı başvuru kılavuzundaki bilgileri takip etmeleri ve kayıt takvimine uymaları gerektiğine işaret edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*