Özelin sattığı elektriğin faiz faturası da ağır!

Özelin sattığı elektriğin faiz faturası da ağır!.6882
  • Giriş : 17.06.2009 / 09:51:00

Özel sektör elektrik üreticilerinin, 'elektrik borsası' olarak bilinen PMUM'dan, yani devletten alacakları toplam 1 milyar TL'yi aştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Devlet, zamanında ödeme yapmayınca yıllık yüzde 30 faiz ödemek zorunda kalıyor.

Enerji sektöründe derinleşen finansman krizi devleti, yıllık yüzde 30 gibi yüksek oranlı faiz kapanına itti. Devletin, özel sektöre elektrik borcu 1.5 milyar TL'ye gidiyor. Devlet, geciktiği her ay için aylık yüzde 2.5, yıllık yüzde 30 gibi yüksek oranlı faiz ödüyor. Türkiye, Ege'de 13 ili karanlığa boğan kesintinin ardından elektrikte, 'borsa' olarak da nitelendirilen Piyasa Mali Uzlaştırma Sistemi'ne (PMUM) geçti. Özel sektör elektrik üreticileri, serbest piyasa koşulları gereğince ürettikleri elektriği devlete, diğer bir deyişle Türkiye Elektrik İletim AŞ'ye (TEİAŞ) satmaya başladı. Enerji KİT'lerinin yaşadığı finansman krizi nedeniyle zor günler geçiren TEİAŞ, son 2 aydır özel sektöre parasını ödeyemiyor. TEİAŞ'ın, özel sektöre olan borcu 1 milyar TL'yi aştı. Şirketler, mayıs ayının faturasını da kesmeye hazırlanıyor. Bu faturayla birlikte devletin borcunun, 1 milyar 400 milyon TL düzeyine ulaşacağı hesaplanıyor.

KREDİ İLE ÇALIŞILIYOR

Özel sektör, tahsilat yapamadığı için TEİAŞ'tan aldığı güvenceyle bankalardan ve özel finans kuruluşlarından yüksek faizlerle kredi kullanıyor. İşletmeyi döndürüyor, elektrik üretimine devam ediyor. Özel sektörün bankalardan aldığı kredinin faizi, dönüp dolaşıp yeniden devlete fatura ediliyor. Enerji Bakanlığı ve TEİAŞ'tan alınan bilgiye göre devlet, zamanında yapmadığı ödemeler için elektrik üreticilerine, aylık yüzde 2.5, yıllık yüzde 30 gibi şok faiz ödemek zorunda kalıyor. Enerji Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, faizin yüksekliğine ilişkin soru üzerine, "Evet, yüksek. Amme Alacaklarının Tahsili Usulüne İlişkin Kanun çerçevesinde faiz uygulanıyor. Biriken borcu, yıllık yüzde 30 faizle ödüyoruz. Elbette bunun döndürülmesi zor" dedi. Özel sektör elektrik üreticilerinin devletten tahsilat yapamamaları sorunu bir süredir gündemde bulunuyor. Daha önce de sektör temsilcileri bu sorunu eski bakana iletmişlerdi.

Bakan Yıldız'ın bir numaralı gündemi

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın bir numaralı gündemini enerji KİT'lerinin finansman sorunu ve özel sektörün alacakları oluşturuyor. Bu sorunun çözümü için şu seçenekler üzerinde duruluyor:

* Enerji KİT'leri arasında mahsuplaşma işleminin yapılması,

* Enerji KİT'lerinin sermayelerinin artırılması ve sisteme sıcak para girişinin sağlanması. Yetkililer, finansman sorununun çözümü için en kısa sürede somut adım atılacağını belirterek, "Mahsuplaşma konusunda Hazine ile görüşmeler sürüyor" dedi.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*