Özelleştirme hız kazandı gelir arttı

  • Giriş : 04.05.2007 / 00:00:00

Yılbaşından bugüne özelleştirme uygulamalarından 21 milyon 980 bin 372 dolar gelir sağlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Satış ve devir onayında olan sekiz projenin toplam 2 milyar 170,1 milyon dolar bedelli özelleştirmesi ise imza aşamasında bulunuyor. Dün yapılan İzmir Limanı ihalesinden de 1 milyar 275 milyon dolar gelecek.

Dört ayda yapılan özelleştirme sonucunda, tesis ve varlık satış veya devrinden toplam 21 milyon 525 bin 985 dolar gelir tahsil edildi.

Söz konusu dönemde yapılan bedelli devir işlemlerinin toplam satış bedeli ise 454 bin 387 dolar oldu.

Bu dönemde blok satış ise hiç yapılmadı.

İhale aşamasında olan projelerden Petkim'in yüzde 51'i oranındaki kamu hissesinin blok olarak satışında ise son teklifler 15 Haziran'da alınacak.

Yine önemli özelleştirmelerden olan Halkbank'ın yüzde 24.98'inin birincil halka arzına ilişkin talep toplama bugün sona eriyor.

Tesis ve varlık satışı yapılan işletmeler

Bu yılın sonuçlanan ilk özelleştirme uygulaması, 9 Ocak'ta sözleşmesi imzalanan TEDAŞ'ın Mersin'deki taşınmazının satışı oldu. Taşınmazdan 25 bin 985 dolar gelir elde edildi.

Özelleştirme uygulamaları sonucunda yılın dört ayında, tesis-varlık satış veya devri sonucunda, TDÇİ'ye ait Deveci Demir Madeni Sahası 21 milyon 500 bin dolar bedelle satıldı.

Bedelli devir işlemlerinde ise Tekel'in iki taşınmazının ayrı ayrı satışı sonucunda toplam 454 bin 387 dolar elde edildi.

Böylece yılbaşından bugüne kadar, satış/devir işlemi tamamlanan uygulamaların toplam bedeli 21 milyon 525 bin 985 dolar oldu.

İzmir Limanı'ndan 1 milyar 275 milyon dolar

Dün yapılan İzmir Limanı ihalesinin nihai pazarlık görüşmelerinde ise en yüksek teklifi, 1 milyar 275 milyon dolar ile Global-Hutchison-EİB (Ege İhracatçı Birlikleri Liman Hizmetleri ve Taşımacılık) Ortak Girişim Grubu (OGG) verdi.

Bu ihalede satış işlemi, Rekabet Kurulu'nun görüşü alındıktan sonra, komisyonun nihai kararı, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun (ÖYK) onayına sunulacak.

ÖYK'nın onayının ardından, ihale lehine sonuçlanan teklif sahibi ile sözleşme imzalanacak ve görüş alınmak üzere Danıştay'a gönderilecek.

Danıştay görüşünü takiben İdare, alıcı ve TCDD arasında sözleşme imzalanacak ve İzmir Limanı 49 yıl süreyle alıcının işletimine verilecek.

Böylece, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın özelleştirme gelirlerine 1 milyar 275 milyon dolar daha eklenmiş olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious