Özelleştirmelerin bir çoğu Devletin zararına yapılıyor

Özelleştirmelerin bir çoğu  Devletin zararına yapılıyor.11010
  • Giriş : 03.09.2007 / 19:59:00

Meclis Genel Kurulu'nda 60. Hükümetin Programı üzerinde konuşan Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç, hükümetin 'Herkesi kucaklayacağız' dediğini belirterek, ''Biraz da Tunceli'yi kucaklayın' dedi..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Genel Kurulunda 60. Hükümetin Programı üzerinde şahıslar adına ilk sözü Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç aldı. Genç, iktidar partisinin ''herkesi kucaklayacağız'' dediğini belirterek, ''Biraz da Tunceli'yi kucaklayın. Üniversite olmayan illerden biri de Tunceli'' diye konuştu. Tunceli'deki bölge okullarında eğitim gören 7-12 yaş grubundaki öğrencilerin ortalama 20 gün ailesinden uzak kaldığını bildiren Genç, bu öğrencilerin taşımalı sistemle sabah evlerinden alınıp, akşam tekrar ailelerine teslim edilmesi gerektiğini savundu.

''ÖZELLEŞTİRMELER, DEVLETİN ZARARINA YAPILIYOR''

Bazı büyük yerleşim yerlerinde doktor, ebe ve hemşire bulunmadığını belirten Kamer Genç, ''Eğer Tunceli'yi kucaklamak istiyorsanız eksikliklerini giderin. doktor kıtlığını giderin. Pülümür-Muti yolunu bitirin, Pertek Köprüsünü yapın'' dedi. 60. Hükümetin programının işçi ve emeklinin sorunlarına çözüm üretmediğini ileri süren Bağımsız Tunceli Milletvekili Genç, şunları kaydetti: ''Yolsuzluğu, hortumu kestiniz de kime bağladınız? AKP, iktidara gelir gelmez vergi affı çıkardı. Hükümetin içindeki bazı bakanların çocukları ticaretle uğraşıyor. Bırakın, ticareti başkası yapsın. Dünyanın hiçbir yerinde Başbakan veya bakanların çocukları ticaretle uğraşmaz. Çocuklarının düğünlerine on binlerce davetiye bastırıp devlete iş yapan müteahhitleri düğüne çağırmaz. İhalelerin, hangi usullerle yapıldığını belirtiyor musunuz? Özelleştirmeler, devletin zararına yapılıyor, yandaşlara veriliyor.'' Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için Türkiye'de ve başka ülkelerde ''2. Cumhuriyetin 1. Cumhurbaşkanı'' yorumu yapıldığını öne süren Genç, bu iddianın doğru olup olmadığının açıklanmasını istedi. TBMM Başkanı Köksal Toptan ise Genç'i ''Cumhurbaşkanı hakkındaki konuşmalarını daha dikkatli yapması'' konusunda uyardı.

''BÜYÜME BELİRSİZLİĞİ...''

Daha sonra şahsı adına söz alan DSP İzmir Milletvekili Harun Öztürk, Hükümet programının eğitim, sağlık ve istihdama yönelik sorunların çözümüne yönelik olmadığını savundu. 2002'den beri ekonominin sürekli büyümesinin sevindirici olduğunu ancak bu büyümenin ithalata dayalı olduğunu kaydeden Öztürk, ''Bu modelin ortaya çıkardığı cari açık, sürdürülebilir değildir. Bu model, ekonomimizi giderek dışa bağımlı hale getirmekte, esnafın çökmesine neden olmaktadır. Ekonomimiz, büyüme belirsizliğinden mutlaka kurtarılmalıdır'' diye konuştu. İşsizliğin azaldığına ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığını savunan Harun Öztürk, ''Son üç yılda 2 milyon 700 bin kişi işgücüne; yani işsizlere katıldı. İşgücüne katılma oranında oynanarak işsizlik oranı düşük gösterilebilir. Ancak işsizlik sorunu görmezden gelinemez'' dedi. Programda, yükselmede liyakate önem verilmesi ve kadrolaşma yapılmayacağına ilişkin herhangi bir taahhütte bulunulmadığını ileri süren DSP'li Öztürk, ücret adaletsizliğinin giderilmesi, memurlara grevli toplu sözleşme hakkı verilmesi gibi konuların da programda yer almadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious