Özelleştirmeye seçim freni

  • Giriş : 19.02.2007 / 00:00:00

Hükümet, kamuoyunun tepkisine yol açacak özelleştirmeleri seçim sonrasına bırakıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Halk Bankası'nda blok satıştan vazgeçen ve elektrik özelleştirmelerini erteleyen Hükümet, 2007'de özelleştirmede duraklama kararı aldı. Hükümet, geçtiğimiz yıl 6.5 milyar dolarlık Türk Telekom satışı ve Tüpraş, Erdemir gibi büyük özelleştirmelere imza attı. seçim yılı olan 2007'de ise Özelleştirme İdaresi'nin programında blok satıştan vazgeçilip halka arz yöntemine gidilen Halk Bankası dışında büyük özelleştirmeler zor görünüyor. Tekel Sigara'nın yapılan iyileştirmelerin ardından özelleştirilmesi beklenirken, ihale için de bir tarih belirlenmedi.

PETKİM'DE ŞARTNAME

Petkim'deki yüzde 51'lik kamu payının blok satış yöntemiyle satılmasına karar verildi. Şirketin satış şartnamesi büyük ölçüde tamamlandı. İhale takvimi Rekabet Kurulu ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılacak işlemlerden sonra açıklanacak. Bu satışta, şirket alıcısına istihdam koşulu getirilmesi öngörülüyor. Şartnamede alıcıya yatırım şartı getirilip getirilmeyeceği ise kesinleşmedi.

SIRADA NELER VAR?

Pektim Petrokimya Holding A.Ş'ye ait Yarımca sosyal tesisler alanındaki varlıkların satış takvimi 15 Mart'a ertelendi. TCDD'ye ait İzmir Limanı ihalesinde de takvim 30 Mart olarak belirlendi. Sümer Holding A.Ş.’nin iştiraki olan BUMAS-Karaman Bulgur Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yüzde 30 oranındaki iştirak payı hissesinin özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesi de bugün günü yapılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious