'Özelleştirmeyi babalar gibi yaptık'

'Özelleştirmeyi babalar gibi yaptık'.7906
  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, özelleştirme uygulamalarının eleştirilmesine tepki göstererdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Genel Kurulunda bakanlığının bütçesiyle ilgili Hükümet adına söz alan Unakıtan, bütçeleri iyi idare edilmeyen ülkelerin ekonomik geleceğinin parlak olmayacağını söyledi.

Bütçe açıklarının, ekonominin temel hastalıklarından olduğunu, Türkiye'nin geçmiş dönemlerde bunu yaşadığını anlatan Unakıtan, bütçe açığının, ekonominin ilerleyememesinin ana nedeni olduğunu kaydetti.

Unakıtan, geçmiş dönemlerde bütçe açığı konusunda belirtilen rakamların hep üzerine çıkılarak, Türk milletinin refah seviyesinin düşük kalkmasına sebep olunduğunu ifade ederek, iktidarları döneminde bunu tersine çevirdiklerini belirtti. İktidara geldiklerinde bütçe açığının 40 milyar YTL olduğunu belirten Unakıtan, şöyle konuştu:

“2006 yılına geldiğimizde, Kasım ayı sonucuna göre bütçe denk. Fazlası var ama onu söylemiyorum, bütçe denk. Yani ne yaptı bu hükümet? Milletin iki yakasını bir araya getirdi. Bu milletin parasına sahip çıktı. Bu milletten, fakir-fukaradan topladığı paralara sahip çıktı. Bunu çarçur ettirmedi. Yani fakir-fukaranın hakkını bu hükümet korudu. Eskiler, oraya harca buraya harca, har vurup harman savur, çarçur et, ondan sonra çık milletin karşısına, 'Ey millet, senin için şunu yaptım, bunu yaptım.' Ne yaptın? Milletin parasına sahip çıkmadın. Bu hükümet, bu milletin parasına sahip çıktı. Bu mu IMF bütçesi? Bunun neresi IMF bütçesi? Milletin parasına sahip çıkmak mı IMF bütçesi?”

“ÇOK KIYMETLİ MUHALEFET, BENİ DİNLEYİN”

Türkiye ekonomisini normalleştirdiklerini anlatan Unakıtan, sağladıkları güven ve istikrar ortamı sayesinde 1 milyar dolar civarında olan yabancı sermaye girişini, bu yılın ilk 10 ayı itibariyle 15.8 milyar dolar seviyesine çıkardıklarını kaydetti.

Muhalefetin, “Acaba beyazı nasıl siyah gösteririz?” anlayışı içinde olduğunu savunan Unakıtan, ücretlerin düştüğü yönündeki eleştirilere katılmadığını da rakamlardan örnekler vererek açıkladı. Kendisine laf atan CHP'lilere, “Çok kıymetli muhalefet, beni dinleyin” diye seslenen Unakıtan, “Millet sizi de bizi de biliyor” diye konuştu.

KÖYDES VE BELDES PROJELERİ

Bakan Unakıtan, KÖYDES ve BELDES projelerinin milletin refahını artırdığını ve yüzünü güldürdüğünü söyledi. CHP'li üyeler de “Millet sana gülüyor” diye laf attı.

KÖYDES projesiyle ilgili ihalelerin “akrabalara, eşe dostta” verildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten Unakıtan, paraları ilçe başkanlarına değil, kaymakamlara gönderdiğini söyledi. Kaymakamların harcamaları, valilerin denetiminde yaptıklarını ifade eden Unakıtan, “Bu kaymakamlar, valiler, hep katakulli mi yaptılar? Paraları onlara verdik, ihaleleri onlar yaptılar. Bu ülkenin mülki amirlerine laf etmeye kimsenin hakkı yok” dedi.

Unakıtan, vergi sistemini yeniden yapılandırdıklarını belirterek, vergi barışı sayesinde devletin kasasına 4.7 milyar YTL girdiğini söyledi. Vergi oranlarını indirmelerine rağmen, gelirlerinde artış olduğunu belirten Unakıtan, “At binenin, kılıç kuşanın. Vergileri düşürdük, gelirlerimiz arttı” diye konuştu. Bakan Unakıtan, laf atan CHP'li milletvekillerine, “Sizin kafanız başka yerde... Sine-i millette” diye karşılık verdi. Unakıtan, başka ülkelerde de kurumlar vergisi ile gelir vergisinin yabancı sermayeyi çekmek için düşürüldüğünü söyledi.

Almanya'nın bile bütçe açıklarını önlemek için KDV oranlarını 3 puan artırdığını anlatan Unakıtan, kendilerinin tekstil, deri, sağlık, gıda ve eğitimde indirim yaptıklarını kaydetti. “İndirdik mi bindirdik mi? İndi mi bindi mi o kadar. İndi” diye konuşan Unakıtan, topladıkları paraların turşusunu kurmayacaklarını, yine vatandaşa dağıtacaklarını söyledi.
Laf atan CHP'lilere, “Herkes başkasını kendi gibi bilir. Aynaya bak” diye karşılık veren Unakıtan, daha önce kendisinin de bulunduğu vergi tahsilat kuyruklarını, uygulamaya koydukları elektronik sistemle kaldırdıklarını ifade etti.

“KÖTÜ MÜ ETTİK?”

Özelleştirmenin en büyük reformlardan olduğunu, 1980'li yıllardan beri Türkiye'de konuşulduğunu kaydeden Unakıtan, kendilerinden önce 20 yılda 8 milyar dolarlık özelleştirme yapıldığını söyledi.

Özelleştirmenin, AK Parti programında yer aldığını, hükümet programında da bulunduğunu ifade eden Unakıtan, “Hızlı bir özelleştirme yapma mecburiyetimiz vardı. O azmimizi, kararlığımızı belirtebilmek için, biraz da halktan gelen tarafımız olduğu için 'Babalar gibi satarız' dedik. Kötü mü ettik?” dedi.

“4 YILDA 18 MİLYAR DOLAR ÖZELLEŞTİRME GELİRİ”

Unakıtan, 4 yılda 18 milyar dolar özelleştirme geliri elde ettiklerini, bu paranın devletin kasasına girdiğini anlatarak, “O kadar şeffaf ve açık yaptık ki özelleştirme ihalelerine girip de 'Benim hakkım yendi' diyen bir kişi duydunuz mu? Bu muhalefetten başka bir kişi duydunuz mu? Bu ihalede, 'Benim hakkım yendi' desin bir kişi, çıksın. Yok...” diye konuştu.

Kim ne dersin desin, alınlarının açık olduğunu belirten Unakıtan, “Bu özelleştirmeyi de hakikaten babalar gibi yaptık. Yaptık, ne yapalım” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious