Özgener istikrardan yana

Özgener istikrardan yana.8588
  • Giriş : 11.11.2008 / 17:55:00

Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mahmut Özgener, futbolda istikrardan yana olduğunu, bundan yola çıkarak Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim'in sözleşmesini 2012'ye kadar uzattıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mahmut Özgener, LİG TV'de yayınlanan ''2'YE 1'' programında yaptığı açıklamada, Fatih Terim'in sözleşmesinin uzatılması konusunda, Türkiye'deki Futbol kamuoyunun büyük kesiminin Terim'e haksızlık ettiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Fatih Terim ile konuşmalarımızda, şartlar konusu ne kadar az zaman alıyorsa, Türk futbolu için hedeflenen projelere ayrılan zaman saatlerce sürüyor. Bu süreçte hoca ile 3 kere görüştük, kendisinin maddi konularda hiçbir talebi olmadığını belirtmek isterim. Futbolda istikrardan yanayım, bundan yola çıkarak Fatih Terim'in sözleşmesini 2012'ye kadar uzattık. Milli Takımımıza, 2008 Avrupa Şampiyonası'nda yaşattığı mutluluktan dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum.

Geçen hafta İtalya'daydım. Orada girdiğim dükkanlarda herkes Türkiye'den bahsediyor, 'Hakan Şükür' diyor, 'Milli Takım' diyor. Daha geçen hafta ülkenin en büyük turizm örgütü, milli takıma, Euro 2008'den dolayı Türkiye'yi tanıtma ödülü verdi. Bunlar parayla olacak işler değil. İstikrarı bozmadığımız için aynı başarıyı 2010'da da yakalayacağız.''

''SİYASİ BASKI GÖRMEDİM''

Göreve geldiğinden bu yana hiçbir şekilde siyasi baskı hissetmediğini anlatan Özgener, ''Ben ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım, doğru bildiğimiz şeyleri, şartlar ne olursa olsun uygularız. Amacımız Türk futboluna hizmet etmek. Başarıya giden yol, doğruları yapmaktan geçer. Önemli olan, objektif olmak ve yapılan hatayı düzeltmekten çekinmemek'' dedi.

-'SPONSORLUK GELİRLERİ 40 MİLYON YTL'YE ÇIKTI''

Özgener, sponsorluk gelirlerini bir yılda 15 milyon YTL'den 40 milyon YTL'ye çıkarttıklarını kaydederek, ''Haziran 2009 için belirlenen 45 milyon YTL'lik hedefe daha önce ulaşacağız'' dedi.

Mahmut Özgener, ''Dünyada en fazla sponsorluk geliri olan ilk 6 Futbol federasyonu arasına girdik. Krize karşı her türlü tedbiri aldık ve etkilenmedik. Türkiye Futbol Federasyonu'nun tüm sponsorları, alanlarında ülkenin lider firmaları. Bırakın bize ödedikleri bütçeyi azaltmaları, yeni işbirlikleri ile bize daha fazla kaynak aktarıyorlar. Önümüzdeki hafta Mercedes ile yeni sözleşme imzalayacağız'' şeklinde konuştu.

''HİÇBİR KURULUN İŞİNE KARIŞMAYIZ''

Mahmut Özgener, hiçbir kurulun işleyişine karışmadıklarını dile getirerek, ''Hangi maça hangi hakemin atandığını ben de basın açıklaması ile birlikte öğreniyorum. Kurulları atarken işlerini doğru yapacağına inandığımız kişileri göreve getirdik. Bu konuda içimiz rahat. Kurullarımız bağımsızdır. Kararlarını önceden öğrenmedim, öğrenmem de. Bizim Futbol anlayışımızda, kulüplerin federasyona baskı yapması söz konusu olamaz. Artık birtakım şeyler değişti'' ifadelerini kullandı.

''HEDEF 2016 AVRUPA ŞAMPİYONASI'NI DÜZENLEMEK''

Asıl hedeflerinin 2016 Avrupa Şampiyonası'nı düzenlemek olduğunu belirten Özgener, şunları söyledi: ''TFF olarak gelişmeleri yakından takip ediyoruz. UEFA'dan bu konuda resmi bir açıklama gelmeden, temkinli olmakta fayda var. Ukrayna zorluk yaşasa da Polonya'nın önemli yatırımlar yaptığını ve süreçte başarılı olduğunu unutmamak gerekir. Asıl hedefimiz 2016 Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapmak, ancak 2012'nin de yapılma durumu olursa, bizim en iyi şekilde yapacağımızın garantisini verebilirim.''

EĞİTİME YÜKSEK BÜTÇE

Mahmut Özgener, 2008-2009 bütçelerinin 168 milyon YTL olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu, çok ciddi bir rakam. Bu kaynakları en doğru şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Bu paralar, sonuçta kulüplerimizin parası. Türk futbolunun geleceği altyapıdan geçiyor. Altyapıya büyük önem veriyoruz. İlk hedefimiz, lisanslı futbolcu sayımızı 1 milyonun üzerine çıkarmak. Coca Cola sponsorluğunda, Akademi Ligi'ni başlattık.

Burada Turkcell Süper Lig ve Bank Asya 1. Lig kulüplerinin 15 yaş takımları mücadele ediyor. Tüm bölge antrenörlerini UEFA (A) kursuna alıyoruz, Tüm Süper Lig ve 1. Lig kulüplerin U-15 yaş hocaları ve 128 Akademi Ligi hocası kurstan geçirildi. Özellikle beslenme ve antrenör gelişimi konusunda eksiklik olduğunu fark etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*