Özgener'den GS yönetimine çağrı

Özgener'den GS yönetimine çağrı.8707
  • Giriş : 09.06.2009 / 15:15:00

Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, federasyonun bir kulübe, kuruma, kişiye karşı cephe almasının söz konusu olamayacağını söyledi ve ekledi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Özgener, Futbol Federasyonu Başkan Vekilleri Lütfi Arıboğan ve Servet Yardımcı ile birlikte Swiss Otel'de düzenlediği basın toplantısında, federasyon ile Galatasaray Kulübü arasındaki ilişkilerin soğuk olmasıyla ilgili bir soruya şöyle yanıt verdi:

''TFF'nin bir kulübe, kuruma, kişiye karşı cephe alması söz konusu olamaz. Federasyonumuz kulüplerimize, futbolumuza hizmet amacıyla var. Hepimizin hedefi veya amacı ortak. Daha iyi ve daha başarılı bir Türk futbolu yaratmayı hedefliyoruz. Her zaman, her kulübe eşit uzaklıkta ve aynı yakınlıkta olmak prensibindeyiz. Galatasaray Kulübü'nün değerli yöneticilerinin ve başkanının da varsa talep ve şikayetlerini geçmişte olduğu gibi federasyon kulüp ilişkileri bazında olması gereken şekilde, mevcut yöntem ve kanalları kullanarak, bugün de dinlemeye hazırız. Bu konuda son derece sıcak ve pozitifiz.''

-''İSTİFA ETMEYİ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?''-

Yaşanan sıkıntılı dönemlerde istifa etmeyi düşünüp düşünmediği sorusu üzerine Özgener, ''Açıkçası soruyu garipsedim. Biz buraya 3 yıl boyunca, Haziran 2011'e kadar futbola hizmet etmek için geldik. Bir takım zorluklarla karşılaşacağımızı bilerek geldik. Dolayısıyla görevden kaçma gibi bir düşünce ne bende ne de yönetim kurulu arkadaşlarımda oluşmadı. Buraya pes etmeye gelmedik'' diye konuştu.

-SEYİRCİ SAYILARININ ARTIRILMASI...-

Özgener, statlara daha fazla seyirci çekmek için projelerinin olup olmadığı sorusuna, şu cevabı verdi:

''Statlara daha fazla seyirci çekmek istiyorsak, statlarımızın fiziki koşullarını iyileştirmemiz gerekiyor. Futbol her haliyle endüstri haline geldi. Süper Lig'deki kulüplerimizin çok ciddi stat projeleri var. Bunlar tamamlandığında seyirci de artacaktır.''

-GÖRÜNTÜYE GÖRE CEZALAR DEVAM EDECEK Mİ?-

Mahmut Özgener, geçen sezon Galatasaraylı Sabri'ye görüntülere göre ceza verildiğinin hatırlatılıp, yeni sezonda da bu uygulamanın devam edip etmeyeceği sorusuna, ''Bu sene verildiğine göre, önümüzdeki sene de benzer şeylerde ceza verileceği aşikar. Bu yıl olan şey, aynı şekilde önümüzdeki sezon da devam edecektir. İnşallah benzer olayları seneye görmeyiz'' derken, aynı maçta Fenerbahçeli Emre'ye neden görüntülerle ceza verilmediğinin belirtilmesi üzerine de ''Görüntüleri hukuk kurulumuz izlemiştir. Orada hukuki açıdan yaptığı değerlendirmede Sabri'ye ceza vermiştir. Bunun arkasında art niyet aramak doğru değil'' dedi.

-HAKEMİN CİNSEL TERCİHİ NEDENİYLE GÖREV ALAMADIĞI İDDİASI-

Mahmut Özgener, cinsel tercihi nedeniyle Trabzonspor bölgesi hakemine görev verilmediği iddiasının hatırlatılması üzerine, ''Üzülerek söylemem lazım ki, bu konu gerçek mecrasından sapmış durumdadır. Federasyonumuz var olan yönetmeliklerle faaliyetlerini sürdürmektedir. Hakemimizin görevine devam etmesini engelleyen bir yasa yoktur. Arkadaşımız bir askerlik raporundan dolayı hakemliği askıya alınmıştı. Daha önce askerlik raporu nedeniyle değişik hakemlerimizin hakemlikleri de askıya alındı'' şeklinde konuştu.

Konu gündeme geldikten sonra da Merkez Hakem Kurulu'nun (MHK) bu hakemin mesleğe devam etmesi yönünde görüş bildirdiğini anlatan Özgener, şunları kaydetti:

''Bu arkadaşımız Trabzon'da amatör liglerde görev yapıyor ve 32 yaşında. Trabzon bölgesinde 86 hakemimiz var. Profesyonel liglerde görev yapmak için sadece sınava girmek yeterli değil. İl hakem kurulunun da tavsiyesi gerekli. Bu arkadaşımız 32 yaşına kadar bu listeye girememiş. Amatör liglerde hakemlik yapmaya devam edecek. Bana gelen bilgi, geçen sene hiç hakemlik yapmadığı yönünde. Geçen yıl hiç hakemlik yapmamış bir arkadaşımız neden bugün gündeme geliyor, anlamakta zorluk çekiyorum. Bu arkadaşımız amatör kümede hakemlik yapmaya devam edecek. Bu konuda hiçbir engel yok. Konu maalesef gerçek amacından saptırılmıştır.''

-ALTYAPI KONUSU-

Bir soru üzerine kulüplerin altyapılarına da değinen Özgener, ''Şampiyonlar Ligi finali oynayan Barcelona'nın 7 oyuncusunun altyapıdan gelmesi, antrenörünün kendi içinden çıkması hepimiz için güzel bir ders aslında. Süper Lig takımlarımız altyapıya çok büyük önem veriyorlar. Altyapıya önem verilmesi kadar oradan çıkacak genç arkadaşlarımıza oynama şansı verilmesi de önemli. İnşallah bu şans verilir'' ifadelerini kullandı.

Yeni Futbol yasasının futbolun yönetimini tamamen Futbol ailesine bıraktığını anlatan Özgener, ''Futbolun geleceğini Futbol ailesi çizecek, siyaset bir yaptırımda bulunmayacak. Yüce meclisimize çok teşekkür ediyorum'' dedi.

-''SPORTİF BAŞARIDAN ÖNCE...''-

En büyük hayalinin sportif başarıdan çok, Türkiye'deki ligin daha da rekabetçi hale gelmesi, ligde suçlamaların olmaması, hakemlerden şikayet edilmemesi, sadece sportif başarıların konuşulması, ligin marka değerinin yükselmesi, kulüplerin Avrupa'da üst noktalara çıkması olduğunu vurgulayan Özgener, ''Zaten bunları yaptıktan sonra sportif başarı gelecektir. İstikrar yakalamak da önemlidir. Çok önemli başarılar kazanmış ama akabindeki turnuvaya katılmamışız. Önemli turnuvalara katılımı istikrarlı bir şekilde sağlamak gerekir'' şeklinde konuştu.

-BELEDİYE KULÜPLERİ-

Özgener, belediye kulüpleri ile ilgili bir soru üzerine de şunları söyledi:

''Belediye kulüplerinin futbola katkısı yok denemez. Bugün Süper Lig'de mücadele eden 2 belediye takımımız var. Seyircileri yok, maçlarında keyif olmuyor şikayetleri yapılıyor. Belediye takımları Bank Asya 1. Lig ve diğer liglerde de var. Futbolun çok sevildiği küçük ilçeler var. Belediye takımları olmazsa buralarda lig heyecanı yaşanmayacak. Örneğin Akhisar, Menemen Belediyespor takımları var. İki ilçede de futbola heyecan katıyorlar ve maçları kapalı gişe oynanıyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*